Среќна нова година 2015 – Она што е во продавница?

Здраво на сите,
Само сакав да го направите брзо writeup за она што карактеристики се планирани за следната година:

 1. Заденкрај низа уредникот – оваа функција е за 80% заврши до сега, тоа ви овозможува да видите жици вметната во базата на податоци и изведување на некои активности на оние. Работи кои сега се многу тешко, како што се отстранување на сите преводи од еден преведувач ќе стане брзо. Оваа функција се очекува да биде објавен во неколку недели.
 2. Поддршка за графички контроли во Поставени директориум – сопствени графичка контрола писатели се жалат (и тоа со право) за тоа дека надградба присилува инсталирате на графичките контроли. Основната идеја ќе биде да им овозможи на некои датотеки да остане таму и да се избегне проблеми. Ова исто така може да се отвори можност за преземање на графичка контрола директориум кој ќе ни овозможи да се даде поголем избор на графичките контроли без надувување на големината додаток датотека.
 3. Интерфејс низа уредникот – ова ќе се создаде некои интерфејс на жици на страницата, кои иако не се “WYSIWYG” ќе им овозможи на некои подобри работното, главно се однесуваа на уредување на мета жици и други скриени жици, Со некои среќа, Ајакс превод, исто така, ќе може да се уредува по оваа надградба. Ова ќе потрае неколку месеци да дојде.
 4. Броен систем на поддршка – Оваа функција автоматски ќе се претвори броеви од Европската броен систем на арапски и хинди системи (а можеби и обратно). Не е критичен функција, но убаво функција доаѓа наскоро да парсер во близина на вас.
 5. ВП Мени интеграција – не се многу заинтересирани за всушност го прават тоа, може да се случи, може да не.

Сите коментари и идеи ќе бидат пречекани подолу, ако се направи смисла ние ќе ги додадете на нашите работниот. Ако навистина сакате да се промовира функција може да биде спонзор на кодирање, контактирате со нас преку формуларот.

Среќна нова година!

 

 

3 Коментари

Верзија 0.9.6.0 – Најдолгиот задоцнета, објавен на најкраткиот ден

Оваа верзија додава нова десет јазици на Google Translate неодамна додаде. Ослободување фокусира на борбата на предупредувања и грешки кои се провна во Transposh во последната година.

Човек може да се запраша, ако софтверот не е променет, како доаѓа грешки се провна? Одговорот на тоа е едноставна, софтверот не постои во вакуум, работите се промени цело време, нови верзии на PHP додаде строги предупредувања, кои нарушен некои корисници, имало нови изданија за WordPress и друг софтвер компонента, како и промени на семоќниот Google превод мотор. Овие промени создаде ситуации кои моменталниот код не беше во можност да се справи со, Сепак, ние сакаме ова новата верзија ќе биде малку повеќе способен да прави.

Други нови нешта, вклучува Yoast оптимизација Sitemaps интеграција (Вие треба да го закрпи, инструкции се во нашиот код).
Мал функција за отстранување на непотребни авто преводи (каде преводи биле еднакви на оригиналниот жици, што се случува кога некои сајтови доби блокиран од страна на Google)
повеќе нешта, на readme.txt датотека е твојот пријател.

Надевајќи се дека ќе добие повеќе работи до брзина и валање :)

Уживајте во.

Нема коментари

Верзија 0.9.5 – Изгубени надградба

Верзија 0.9.5 беше објавен пред не многу долго, и целосна верзија 0.9.5.1 беше ослободен како и. Може да се запрашате, Јас барам за надградби во мојот WordPress табла и јас не гледам ништо, како доаѓа?

Ова е точната причина 0.9.5 дојде на живот, имаше критична грешка поврзана со промената што се врши во надградба API од страна на WordPress 3.8 кои го направија на Transposh блокира сите надградби (вклучувајќи ги и сопствените) од табла.

Значи, што да правам?

Со цел да се надополни со најновите целосната верзија, постојат неколку опции:

 1. оневозможи тековната Transposh додаток, провери за надградби, надградба на верзија 0.9.5 од wordpress.org, активирате додатокот, марка “овозможи надградба на целосна верзија” и ажурирање повторно
 2. бришете своите тековната верзија на додаток и да ја инсталирате верзијата од wordpress.org и следите постапката за ажурирање
 3. рачно преземете ја најновата верзија и само го замени датотеки на вашиот сервер.

Ние сме навистина жал за оваа непријатностите

Што друго е ново?
Повеќе јазици беа додадени на Google моторот, промена на вкупниот број на 82 поддржани јазици!

Она што за 0.9.4?
Тоа беше една прекрасна верзија, фиксна прашања со Google прокси поддршка, ние треба да имаат писмена целосна пост за тоа не е премногу, така 0.9.4, Ве молиме да ја прифати нашата извинување

Уживајте во новата верзија, и не двоумете се да не известат за било какви прашања

8 Коментари

Верзија 0.9.3 – Каде ли ми знамиња одат?

Тие не одат многу далеку, Ве молиме да се види ова видео или прочитајте ги упатствата подолу.

Што треба да направите за да ги добие назад?

Само се надополни со целосна верзија користејќи ги следните инструкции:

 • Надградба на најнова верзија од wordpress.org (кој ќе биде последен, таму)
 • Проверете “овозможи надградба на целосна верзија” во подесувањата
 • Провери за надградби и изведување на надградбата, тоа е се!

Што е ново во верзија 0.9.3:

 • Ажурирање ќе работат од нашиот сајт
 • Некои поправени грешки
 • Способноста да се отстрани rel = алтернативна што не беше секогаш корисно
 • (0.9.3.1) Ние имаат издадено под верзија да се приклучи на нови јазици поддржан од страна на Google, правење нашата вкупна брои – 73! (Ако некој тука зборува хмонг, контактирајте со нас)

Се надеваме дека ќе уживате во оваа верзија.

 

 

, , , ,

39 Коментари

Збогум wordpress.org

Goodbye wordpress.org

Толку долго, бевме пијавки… :(

Четири години после одење во складиштето WordPress, и 189,795 Превземања подоцна, На Transposh ќе биде заминувањето на wordpress.org складиштето.

Очигледно, сето ова време нашата графичка контрола имаше линк на нашиот сајт, и иако тоа е можно за да го отстраните, ова беше против wordpress.org упатства.

Ова е упатство дека ние не можеме да прифатиме, ние веруваме дека можеме заслужува пофалба за нашата работа. Не помалку од Твитер, Facebook, или било кој друг добро позната компанија обезбедување на трети лица графички контроли таму.

Ние, исто така, не може да го прифати фактот дека нашите додаток ќе бидат отстранети без претходна најава, и без било кое време да се прават промени, право од ведро небо.

Не можеме да прифатиме дека пораките што ги испраќате на приклучокот форумот ќе бидат отстранети само затоа што модераторите не им се допаѓа, или да одлучи дека тие се против правила, кои тие самите се создадени. Правила тие не сакаат да ја преиспита.

Тие се слободни да се направи каква било одлука им се допаѓа, по сите, нејзините нивните хостинг и нивните правила. Не може да се игнорира дека, за среќа доволно ние не треба да ги прифати.

Ако сакате да се жалат, не се жалат тука, се обиде и да се жалат на форумите, но ми се погоди е дека ќе биде модериран, wordpress.org не е демократија, ниту е во согласност GPL сајт, сè што постои мора да бидат слободни, во цената, и во говорот, тоа е причината имаш тони осакатена додатоци кои служат само како промоција на про верзија. Ова е, исто така, она што тие сугерираат дека тоа го правиме со Transposh. И ние не ми се допаѓа, не една малку.

Ако следната верзија некогаш ќе биде качен на овој сајт, тоа ќе биде осакатена верзија, (без какви било врски овде, сигурно) а не на повеќето употребливи верзија. Најновата верзија (не осакатена) ќе бидат послужени токму тука на преземете страница. На кои ние сега ќе мора да додадете ажурирање механизам.

Се чувствуваат слободни да разговара за ова во коментарите тука.

Толку долго wordpress.org, и благодарност за сите риби.

43 Коментари

Верзија 0.9.2 – 4 години, а ние не се скрши

Lovely tulips

Ние се зголеми 4 (всушност 5) лалињата за нашата годишнина

Да, тоа беше повеќе од четири години од првата верзија на Transposh за WordPress бил издаден. И навистина, сме дошле многу долг пат.

На Transposh се користи од страна на илјадници сајтови сите во текот на веб, а ние имаме многу среќни и задоволни корисници (и неколку помалку среќни оние :) ).

Оваа верзија, 0.9.2, не е навистина она што се очекува да имаат до сега, по четири години ние би се очекува дека една верзија едно (можеби дури и две) веќе ќе беа ослободени. Но очигледно, живот не ретко се продолжи како што ја планирате да.

Насловот на овој мислења всушност се однесува на ново однесување на нашите парсер, кога ние се користи да се сретне со   (која треба да биде не-кршење простор) ние всушност скрши фраза во две, што е доста токму спротивното од она што работите треба да бидат. Па се надевам дека ова е сега фиксни, и ние веќе не ќе се скрши!

Други промени вклучуваат:

 • Основна поддршка за Woocommerce интеграција
 • Избегне случај кога други приклучоци или теми предизвика process_page да се нарече предвреме
 • Одреди непријатни бубачки кога истата превод се појави во ставот повеќе од еднаш
 • Бинг додале два јазика
 • Поправи бубачка пријавени од страна dserber оневозможува избор на јазик за пост каде translate_on_publish беше оневозможено
 • Ажурирање за. Po датотеки, Турски превод Омер Фарук Кан

Ќе уживате во оваа верзија! Ова е ред! :)

, , , ,

3 Коментари

Верзија 0.9.1 – Подобрување на постојано

Translation Bring People Together

Превод зближи луѓето

Треба да се испратиле претходно за 0.9.1 која е прилично убаво верзија со некои убави подобрувања. Но чекавме оваа исклучително убаво анимација, направена врз Fiverr за неверојатен аниматор, што се случува да се крвно поврзани до тимот тука :)

Ние, исто така, создаде убаво Widget Галерија страница, само оди и види!

Други промени вклучуваат:

 • Додадени некаква помош во внатрешноста на админ интерфејс за многу заеднички прашања (клучеви – во, не треба клучеви стандардно)
 • Дозволете jQueryUI верзија да биде заменета, решавање на многу конфликти (стари теми, сите вид на компоненти со несортиран верзии на jQuery и jQueryUI)
 • А фикс кога некои лоши додатоци внесување. CSS во несоодветен начин (овој оневозможено способност да видите кои јазици се selecred)
 • Додадено на функцијата transposh_echo – види нашиот развој сајт за документација и употреба
 • Поправки за графичките контроли, полесно вклучување со shortcodes, стари Dropbox поправки, ИД отстранети
 • Додавање на контакт удар на admin, овозможувајќи избор на јазик за уредите на допир
 • Поправки за мали проблеми откриени по 0.9.0

Што чекаш? Превземи најновата верзија сега!

 

 

,

4 Коментари

Верзија 0.9.0 – Подготвен, подесувања, оди!

На 12/12/12 (што една прекрасна датум) во 20:12 (соодветно време). Имаме верзија 0.9.0 на нашата приклучок. Оваа верзија вклучува голем преработи на нашата поставувања и администрација страница. Движејќи се од еден многу долг страница со ох толку многу опции да масна јазичиња интерфејс.
Оваа верзија не е само козметички, но исто така се вклучени два главни карактеристики овозможено од страна на подесувања нови напредни табот:
1. Вклучување на дебагирање поддршка: Сега ние ќе бидеме во можност да ви даде подобра поддршка со помош на додаток способноста да се создаде историјата, и им овозможи на далечински дебагирање.
2. Напредно парсирање правила: Оваа функција ви овозможува да го промени начинот текстови се скршени за превод на вашиот сајт. Таа им овозможува на многу пофини гранулација и монтирање на моторот за вашите специфични употреба случај.

Сепак – бидат предупредени, оние карактеристики, иако добро тестирани се означени напредни и експериментални. Користете ги само ако се разбере она што го правите.

Има толку многу други опции и поправени грешки вклучени, дека многу од нив заслужуваат свој пост, но сега за сега, овозможува одат над промена најавите:
* А нов јазик графичка контрола врз основа на select2 (Многу убаво изберете кутија со знамиња)
* Додадени Ctrl копчињата за брзо навигација на претходна / следна блокови (Подобрува брзината на работа со интерфејс)
* Една нова опција која им овозможува да го ресетирате конфигурациската датотека на recommanded стандардно
* CSS поправки за дваесет дванаесет тема
* Избегне вчитување на subwidgets во админ страници
* Отстранет разлика помеѓу уредување и да видиме јазици, сега еден јазик може да се активни или хендикепираните
* Ажурирање jQueriUI да 1.9.2 (jQuery сега треба да биде 1.6+)
* Поправки на Z-означувач за стариот стил паѓачкото мени (далноводи од chemaz)
* Поправки на бубачки со спојување на кинески едноставен и традиционалните
* Поправи бубачка спречување надградба од многу стари верзии
* Потисне известувања кога контроли се создадени директно со нашите функција
* Избегнете повторно пишување адреси во стандардниот јазик, главно извршено canonicals
* Нашите скрипта е потребна кога графичка контрола им овозможува поставување на стандардниот јазик
* Конечно реши проблемот со MSN превод и CR / LF

Во деновите по првичната верзија, три грешки се откриени и фиксни, ако нешто едноставно не работи, бидете сигурни дека да се освежи Вашите датотеки.

Уживајте во оваа верзија!

, , , , ,

9 Коментари

Верзија 0.8.5 – Ние ја поддржуваме Лао премногу

Жабата и глушец добредојдени Лаос

И, Google само најави на нивните превод блог дека тие ќе го поддржи Лао, официјален јазик на Лаос, така додадовме кодот бара и направи брзо ослободување со поддршка на овој јазик, која е исто така поддржана од страна на Еден час Превод.

Верзија е веќе надвор за неколку дена, но вистинскиот проблем со добивање на овој пост живо беше наоѓање слика. Ние не сме сосема сигурни дека тоа е најсоодветно слика, но барем тоа рими.

Уживајте во оваа нова верзија.

, , ,

Нема коментари

Верзија 0.8.4 – Професионална човечки превод е тука

Professional work

Професионална работа

Less professional work

Помалку професионална работа

Ние сме многу горди да го претстави ова издание на нашиот додаток.

Оваа верзија, во прилог на нормална подобрувања и поправени грешки, конечно интегрира професионален човечки превод со основните интеграција со OneHourTranslation.com професионални преведувачки услуги.


Начинот на кој тоа работи е следново:

 • Оди до OneHourTranslaion.com и создадете сметка
 • Користете сметка генерирани и внесете ги поставките страница Transposh на
 • Кога го користите превод интерфејс, админ (и само админ) ќе видите “Еден час Преведувачки дното” копчето
 • Притискање на ова копче ќе додадете фраза на дното, уште еден клик ќе dequeue на содржина
 • 10 минути по последната фраза е додаден превод проектот ќе бидат генерирани на еден час превод
 • Го даде еден час (или помалку од нашето искуство) и преводите ќе се појави на вашиот сајт
 • Сите се среќни и дека всушност поддршка на Transposh проект (Лето!)

Ова е прилично нова, па ако Марфи штрајкови, само нас контакт и ние ќе направиме се што можеме за да се направат работите работа.

Сега, за остатокот од оваа порака:

 • Фиксни знамето на свахили да Танзанија како што е наведено од Ед Јордан
 • Многу поправки за бекап сервис
 • Поправам за парсер грешка кога има се преведе во стандардниот јазик по избери елемент
 • Фиксни XSS пријавени од страна на Infern0_ (Голема благодарност!)
 • За програмери: Додадено на глобалната функција да се вратат на тековната јазик “transposh_get_current_language()
 • Изгледа дека Либија има ново знаме премногу
 • Фиксни елемент лични карти содржат обратна коса црта, така што ќе го положат W3C валидација
 • Ажурирани jQueryUI да 1.8.23 да се избегне конфликт со jQuery 1.8 се користи од страна на некои теми
 • Португалски (Бразил) превод Amilton Помлад

Нашите оператори се чека за вашето мислење, ако добиете сигнал за зафатено, обидете се да ни се јавите повторно!

PS. Ова е многу првата верзија да имаат положено 1,000 секојдневно преземања, ние сме понизен.

, , , ,

6 Коментари