Version 0.8.2 – 3 vjet, 66 Gjuhësh, 1 wordpress

Unë i thashë 3 qirinj në atë tortë!

Ajo ka qenë tre vjet (dhe tri ditë, dhe tridhjetë e tre orë) që nga versioni i parë i plugin Transposh është transmetuar në depo plugin wordpress.org,.

Koha me siguri fluturon.

Ky ka qenë viti i parë i brishtë (29th shkurt) dhe një vit vërtetë i brishtë për Transposh. Plugin është shkarkuar nga mbi depo 50,000 herë këtë vit dhe ka bërë një rritje të qëndrueshme të karakteristikave dhe numrin e përgjithshëm të gjuhëve të mbështetura. Dhe sot me shtimin e Hmong sorrë ne jemi plugin i parë për të mbështetur një numër total prej 66 Gjuhësh.

Kjo ishte një me të vërtetë interesante (si në, kanë një jetë interesante) vit për industrinë e përkthimit automatik dhe plugins, ku Google ka rënë gati mbështetjen e tyre API (vetëm për të kaluar në një model të paguajnë) ndërsa Bing imponuar kufij të rinj. Transposh ka sukses mposhti këto ndryshime, ndërsa plugins tjera nuk mbijetojnë.

Çfarë mban të ardhmen për Transposh? Ne jemi të zier ngadalë disa sende të reja, punuar në vizionin tonë për të përmirësuar website translation, kur gjërat do të jetë gati – ata do të jenë nga. Ndërkohë, mbështetjen tuaj të vazhdueshme është i rëndësishëm për ne, ndonjëherë një email i thjeshtë me “plugin juaj është e madhe” na drejton për të vazhduar. Pra, nëse ju besoni se ne jemi duke bërë mirë, rënie të na vijë, në qoftë se ju mendoni se ne duhet të përmirësojë gjërat, na lë një shënim, dhe në qoftë se ju mendoni se ne thith, ne dështojmë për të kuptuar se pse e keni lexuar këtë mesazh deri në këtë pikë

Uruar vetes një vit i madh 4, ndoshta kjo do të përfundojë me një tortë të madhe 🙂

 

Komente

 1. thotë

  Unë nuk e rinovuar atë tani, sepse unë nuk di ndonjë funksion i ri krahasuar me versionin e vjetër. Dhe a mund të shtoni një funksion i cili mund të bëjë çdo faqe për të vërtetë. Faqe html, kjo mund të bëjë wordpress shpejtë..
  Thank u so much..

  • thotë

   Përditësimi në përgjithësi është një gjë e mirë, lidhje e bërë atë më të shpejtë, ju mund të konsideroni duke përdorur një plugin cache (si wpsupercache) që ndoshta do të arrijë përmirësim që ju po kërkoni.

 2. thotë

  I përdorni këtë plugin për kohë të gjatë. Por hosting tona më tha mbingarkesë ynë faqe CPU, e bën këtë plugin mund të shkaktojnë këtë problem?
  Thanks again..

  • thotë

   Hi,

   Ky plugin bën të konsumojnë kohë të CPU, cilat mund të jenë në mënyrë drastike redukton kur duke përdorur një zgjidhje të mbështetur në caching kujtesës, si memcached ose APC
   ju mund të pyesni ofruesin tuaj hosting për ata

   Paç fat

 3. thotë

  Përshëndetje,

  Great plugin, është ftohtë.
  Por Sintaksa e përkthimit është shumë e pazakontë, a ka ndonjë mënyrë për të vënë pjesë të dënimit në një vend tjetër, kur redaktimi?

  Përshëndetje
  Fatkeqësi

  • thotë

   Hello atje,

   Ende duke punuar në që, Megjithatë ka një konstante disa që mund të ndryshohen në krye të dosjes parser.php, edhe pse kjo ndoshta do të nuk do të mbështetet në të ardhmen, dhe ndoshta do të zhvlerësojë përkthimet tuaja të tanishme.

 4. thotë

  Hi atje ! Just corrected the French version of your post 😉 Making your website participative is a great idea, si plugin juaj është!
  Shumë faleminderit për punën tuaj të madhe na ndihmon hapjen e kufijve tona gjuhësore, dhe Happy Birthday to Transposh!
  Gëzuar
  Alex

 5. thotë

  Oh nga rruga, mes angleze dhe franceze pozitën e të VS nouns. mbiemra është ndezur, dhe me mënyrën trasposh së prerjes dënime mjaft të rastësishme, kjo i bën disa fuzzy fjali të shëndosha me asnjë mënyrë e fjalëve reordering siç duhet… A ka ndonjë mënyrë për të përdorur ponctuation për të ulur dënimin në copa të në vend të prerja e tyre krejt rastësisht?
  Many thanks again 🙂
  Alex

  • thotë

   Hi,

   Faleminderit për fiksimin versionin francez, vlerësoi shumë. Kujdesen për të bërë të njëjtën gjë për të plugin vetë?

   Lidhur me prerjen e rastit, nuk është e rastit që, ajo do të shkurtojë në subjektet html, Numrat, punctuations dhe html. Këto janë rregulla të cilat mund të ndryshuar në dosjen parser, dhe ne jemi duke punuar në përmirësimin e procesit të përgjithshëm. Përveç problemeve të përmendura ka probleme që lidhen me kontekstin si fjalë me kuptim të dyfishtë dhe çështje gjinore në disa gjuhë. Pra përgjigja është “ende duke punuar në që”.

   Faleminderit për komentet dhe input

 6. thotë

  Sigurimi mua me fotografi dhe “si të” dhe unë do të bëj çmos për të përkthyer plugin.
  Një tjetër problem: një imazh që nuk duket në version / frëngjisht një angleze. Mund të kontrolloni në http://www.sahal.fr: ENG “Rreth Alexandre Sahal” / EN “Rreth Alexander Sahal”

  • thotë

   Hi,

   I parë, në lidhje me imazhin e humbur. Tema juaj përdor diçka që quhet timthumb (Më kujtohet që ishte një çështje të sigurisë në disa pika) dhe gjithashtu konsumon burimet unneeded, Unë sugjeroj që ju përdorni një kod normale imazhit dhe gjëra ndoshta do vetëm punë.

   Në lidhje me përkthimin e plugin, fotografi janë dhënë tashmë në atë që ju keni, Mënyra më e lehtë për përkthimin e .po / .mo fotografi sa shoh unë është që të përdorin një plugin quajtur “codestyling lokalizimi” e cila është mjaft i drejtë përpara.

   Ne kemi gjithashtu një fotografi të vogël për të përkthyer për ndërfaqen e redaktimit në directory JS / lang.

   Natyrisht – credit is given to translators 😉

 7. thotë

  Hi unë duket të jetë një problem mjaft interesante, kjo duket si shumicën e gjuhëve (Afrikanisht, Íslenska dhe më shumë) jep probleme dhe nuk përkthejnë menu items, dhe mbishkrimet në të gjitha, dhe të zëvendësojë tekstin me asgjë.. kështu që nuk janë vetëm blloqe me asgjë në to.

  Fillimisht mendova se kjo u shkaktua nga cufon, por dikur kam përshtatur atë për të hequr cufon për të gjitha gjuhët përveç mospagimit tim. por e saj ende ndodh.

  Pse do të ndodhë kjo?

  A do të përdorur çelësin API google rregulluar këtë çështje?

  Faleminderit për ndonjë ndihmë
  Bryce

  • thotë

   Përshëndetje Bryce,

   Pasi të keni hequr cufon për gjuhë të prezgjedhur jo, keni pastruar bazë të dhënash automatike të përkthimit dhe arka për utils 3 parti wordpress?

   Paç fat

 8. Ju do të thotë

  Hi..

  Kjo është një plugin i shkëlqyer…I m mirënjohës..

  Unë do të doja të pyes se si mund të i ndoshta ndryshoni font e tekstit përkthyer duket…
  Për shembull…në qoftë se i kanë anglisht dhe greqisht…si mund ta ndryshoj familjen greqisht font (për Arial lejon të thonë se – shkaktojnë nga default ajo vjen me një familje serif).

  Thank u…për çdo gjë…

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *