Верзија 0.8.2 – 3 години, 66 јазици, 1 WordPress

Реков 3 свеќи на таа торта!

Тоа е три години (а три дена, и триесет и три часа) бидејќи првата верзија на Transposh приклучок е емитувана на приклучокот wordpress.org складиштето.

Време сигурно лета.

Ова беше првиот Престапна година (29февруари) и вистински Престапна година за Transposh. На приклучокот е симнат од складиштето во текот 50,000 пати оваа година и постигна стабилен раст на функции и вкупниот број на јазици се поддржани. И денес со додавање на хмонг Daw ние сме првите приклучок за поддршка на вкупниот број на 66 јазици.

Ова беше навистина интересно (како и во, имаат интересен живот) година за автоматски превод индустрија и додатоци, каде што Google речиси падна нивните API поддршка (само да се префрлат на плати модел) додека Бинг наметнати нови граници. Transposh успешно ја надмина тие промени, додека други приклучоци не преживее.

Што значи во иднина има за Transposh? Ние полека се врие некои нови работи, работи на нашата визија за да се подобри превод на интернет страници, кога работите ќе бидат подготвени – тие ќе бидат надвор. Во меѓувреме, вашата постојана поддршка е важна за нас, понекогаш едноставен е-маил со “Вашиот додаток е одлично” вози нас да продолжиме. Значи, ако веруваме дека се прави добро, се откажат од нас линија, ако мислите дека ние треба да ги подобри работите, ни капка белешка, и ако мислите дека ние си го цица, ние не успеваат да се разбере зошто сте ја прочитате оваа порака се до оваа точка 😉

Кои сакаат себеси голем 4-та година, Можеби тоа ќе заврши со поголем колач 🙂

 

Коментари

 1. вели

  Јас не го ажурирате сега, бидејќи јас не знам некоја нова функција се споредат со старата верзија. И можете да додадете функција која може да направи секоја страница да реално. Html страница, ова може да направи WordPress побрзо..
  Благодарам u толку многу..

  • вели

   Ажурирање е генерално добра работа, во врска со тоа што побрзо, може да се разгледа со користење на кеш приклучок (како што се wpsupercache) која, најверојатно, ќе се постигне подобрување сте во потрага за.

 2. вели

  Јас го користам овој додаток за долго време. Но, нашиот хостинг ми кажа нашиот сајт преоптоварување процесорот, Овој приклучок не може да предизвика овој проблеми?
  Ви благодариме повторно..

  • вели

   Здраво,

   Овој приклучок не консумираат процесорско време, која може да биде драстично ја намалува кога користите поддржани во меморија кеширање решение, како што се memcached или АПЦ
   можете да побарате вашиот хостинг провајдер за оние

   Среќно

 3. вели

  Hi, рече, дека по промената на јазикот го менува статусот на корисникот регистрирани на гости.

  Како можам да се реши овој проблем?

 4. вели

  Здраво,

  Велики додаток, тоа е кул.
  Но, на синтаксата на преводот е сосема невообичаено, постои ли некој начин да се стави деловите на реченицата на друго место при уредување?

  Честитки
  Отрова

  • вели

   Здраво постои,

   Уште работат на тоа, сепак постојат неколку константи што може да се смени на врвот на parser.php датотека, иако ова веројатно ќе нема да бидат поддржани во иднина, и најверојатно ќе го поништи вашата актуелна преводи.

 5. вели

  Здраво ! Just corrected the French version of your post 😉 Making your website participative is a great idea, како додаток!
  Многу благодарност за вашата голема работа ни помага отворање нашите јазични граници, и Среќен роденден да Transposh!
  Наздравје
  Алекс

 6. вели

  О од начинот на кој, помеѓу англиски и француски јазик на позицијата на именки VS. придавки е вклучен, и со начинот на кој trasposh на сечење реченици доста случајно, тоа го прави некои реченици звук нејасни со ниту еден начин не преуредување на зборови правилно… Постои ли некој начин да го користите ponctuation за намалување на реченици во делови наместо на сечење нив сосема случајно?
  Many thanks again 🙂
  Алекс

  • вели

   Здраво,

   Ви благодариме за одредување на француска верзија, високо ценети. Се грижи да го стори истото за приклучокот?

   Во врска со случаен сечење, тоа не е така случаен, тоа ќе се намали на html лица, броеви, punctuations и HTML. Тоа се правила што може да се смени во парсерот датотека, и се работи на подобрување на целокупниот процес. Покрај проблемите што ги наведуваш, постојат проблеми поврзани со контекст, како што се зборовите со двојно значење и родовите прашања во некои јазици. Значи одговорот е “уште работат на тоа”.

   Ви благодариме за вашите коментари и влез

 7. вели

  Обезбеди мене со датотеки и “како да се” и јас ќе дадам се од себе да се преведе на приклучокот.
  Друг проблем: слика која не се појави во англиски една верзија / француски. Да ја проверите на http://www.sahal.fr: МК “За Александар Sahal” / МКС EN “За Александар Sahal”

  • вели

   Здраво,

   Прв, во врска со исчезнатите сликата. Вашата тема користи нешто што се нарекува timthumb (која се сеќавам беше безбедносно прашање во одреден момент) и исто така, троши непотребни ресурси, Ви предлагам да користите нормален сликата таг и работите ќе веројатно само работа.

   Во врска со превод на приклучок, додадени фајлови се веќе обезбедени во она што го имате, најлесен начин за преведување на .po / .mo додадени фајлови: колку што гледам тоа е да се користи додаток наречен “codestyling локализација” што е сосема јасен.

   Ние исто така имаме еден мал фајл да се преведе за уредување интерфејс во директориумот ЈС / lang.

   Природно – credit is given to translators 😉

 8. вели

  Здраво, јас се чини дека се има прилично интересен проблем, тоа изгледа како повеќето јазици (Африкански, Íslenska и повеќе) даде проблеми и не се преведе на ставки од менито, и наслови на сите, и замени го текстот со ништо.. па така постојат само блокови со ништо во нив.

  Првично мислев дека ова е предизвикано од cufon, но штом јас го прилагоди за да се отстрани cufon за сите јазици освен мојата стандардна. Но сè уште се случува.

  Зошто ова ќе се случи?

  Со помош на Google API клуч ќе го надминете овој проблем?

  Ви благодариме за било каква помош
  Брус

  • вели

   Здраво Брус,

   Откако ќе отстранета cufon за не стандардниот јазик, си расчисти автоматски превод база на податоци и кешира за 3-ти WordPress utils?

   Среќно

 9. VAS вели

  Здраво..

  This is an excellent pluginI m grateful..

  I would like to ask how could i possibly change the font the translated text appears
  На пример…if i have english and greekhow could i change the greek font family (to Arial lets saycause by default it comes up with a serif family).

  Thank ufor everything

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *