Верзија 0.8.1 – Тоа не е бубачка! Тоа е функција!


Лов грешки со напредна технологија

Во Transposh Гордееме во нашите високи стандарди за кодирање, Ова значи дека немаме грешки во нашиот софтвер. Да, сте слушнале ова право, нула грешки се најде. Сепак – постои мал проблем, другите луѓе не се како нас и тие, всушност, немаат грешки во нивните кодови. Значи, ако сте го инсталирале Transposh и нешто не функционира правилно, таму веројатно е грешка во WordPress, или грешка во темата сте користите, или во судир со друг приклучок, или jQuery направи некои хаос, или се уште користите Internet Explorer 2 или ова е нешто во врска со вашата мајка, или мајка, или баба, или првиот мобилен што беше некогаш создадени. Тоа никогаш не е ни! никогаш!

Ако нешто не работи и извештај до нас, ние веднаш се најде некој друг да обвинуваат, , а понекогаш и, кога во добро расположение, ние всушност код нешто да се избегнат оние другите луѓе грешки.

Ова издание е еден од оние изданија, само нова функција е способноста да го поставите коментар јазици во интерфејс за управување (ако некој испратени во шпански, а всушност гледа вашиот сајт во стих англиски или заменик) .

Остатокот на оваа порака е:

 • Овозможи живеат човечки преводи резерви по дифолт
 • Листи на јазици кои се користат во вклучите Javascript-се фиксни и повеќе може да се чита
 • Подобрена Loading за заднинската JavaScripts
 • Поддршка на , симбол во парсирање (Нејзините не запирка, навистина!)
 • Повторно воведување на кора поддршка во нашата AJAX (Крст Потекло Ајакс)
 • Обидете се да бидете сигурни дека lazyloader товари во правилен контекст
 • Поправи пресметка на серија превод големина за да се избегне преводи премногу голем за Google
 • Поправи кога две jQueryUI верзии се вклучени, главно за WordPress 3.2.x
 • Фиксна елемент да се отстрани [Јазик] која е кабриолет како што е наведено од страна на Филип Trauring
 • Поправи ги скршените сајтови за корисници со користење на графичка функција директно
Се надеваме дека ќе уживате во оваа верзија

, ,

 1. #1 од страна на ShareLancer на Декември 13, 2011 - 3:05 часот

  Здраво
  “Преведете Сите мислења” копчето е отстранет од transposh поставувања панел во WordPress 3.3!

  поправете го, ве молиме
  благодарение

  • #2 од страна на ofer на Декември 13, 2011 - 3:12 часот

   Не, воопшто, Оди на екранот опции на врвот на страницата и бидете сигурни дека две колони се избрани.

   Среќно

 2. #3 од страна на Jijo Сонцето на Декември 13, 2011 - 4:34 часот

  Нова верзија додава уште една мета вредност на секој преведени страници. Што ги држи пребарувачи од не индексирање (Не знам зошто).

  Ве молиме погледнете во него.

  • #4 од страна на Jijo Сонцето на Декември 13, 2011 - 4:39 часот

   Извини, дека не може да биде причина. Но, поради некои други причини, преведени страници не се добива индексирани :(

   • #5 од страна на ofer на Декември 13, 2011 - 8:14 часот

    Колку што знам преведени страници се добива индексирани. Сајт Transposh на Webmaster Tools покажува стапка на ~ 98% од страниците се индексираат, и ова е со поднесување на Мапа на сајтот XML која ги вклучува сите јазици. Може да се подобри шансите страници преведени од страна на користење на знамињата графичка, или поднесување на точни Мапа на сајтот, Google исто така можат да го користат rel таг додадена страници, но тоа е помалку сигурна.

    Среќно

    • #6 од страна на Yossawat на Декември 16, 2011 - 12:18 часот

     Најдов само Англиски содржина во sitemap.xml (XML-Мапа на сајтот генерал 3.2.6) . Како да се интегрираат содржина во многу јазик кој “Преведете сите” во sitemap.xml?

     Thanks for your best plugin 😀

     • #7 од страна на ofer на Декември 25, 2011 - 12:25 на

      Ве молиме следете ги инструкциите во прашања и одговори за амандман XML-Мапа на сајтот

 3. #8 од страна на праска на Декември 14, 2011 - 2:29 часот

  Ви благодариме за ажурирање. Како да си ги променам паѓачкото мени да знамиња? Тоа не е во вашиот Најчесто поставувани прашања. Кои PHP да променам?

  • #9 од страна на ofer на Декември 14, 2011 - 2:46 часот

   Вие не треба прашања и одговори, нормално треба само да го изберете го соодветниот елемент појава во појава / Додатоци мени.

   Среќно

 4. #10 од страна на праска на Декември 14, 2011 - 3:19 часот

  Но, мојот е inbedded во мојот наслов Јас не го користат преку контроли како што предизвика проблеми пред. Како да си ги променам да знамиња во овој случај? Благодарение

  • #11 од страна на ofer на Декември 14, 2011 - 4:13 часот

   Всушност, овој се појави во прашања и одговори, промените насловот соодветно

 5. #12 од страна на Фабрис Meuwissen на Декември 14, 2011 - 9:38 часот

  За знамиња графичка, знаеш дека е означена како забавување страница брзина ( Google оптимизација )

  е може некој да работи на ажурирање на овој дел од кодот ?

  види на екранот од Google го пријавите ( Жалам за лошите бараат рачно :) ) :
  http://albums.photoonweb.com/celebrities/2011-12-14_12h39_28.png

  • #13 од страна на ofer на Декември 14, 2011 - 10:02 часот

   Постојат два Додатоци, со и без CSS Sprites, Ако сакате побрзо еден, употреба на CSS верзија

 6. #14 од страна на Фабрис Meuwissen на Декември 15, 2011 - 12:08 на

  проклето, Јас сум идиот, Не знаев што беа 2 Додатоци, Сега, мојот страница на Google брзина за http://www.obviousidea.com воскресна од 86/100 да 92/100 само со оваа промена !!! неверојатно !

  од начинот на кој, ние обновено денеска transposh и WordPress 3.3 и можете да видите дека работи :)

 7. #15 од страна на Чарли на Декември 21, 2011 - 6:45 на

  Здраво,
  Имам неколку прашања. Прво, е можно некој да се преведе мојот страници преку transposh. Мислам за пријател точно да се преведе / ги промените, но сепак со користење на transposh графичка?
  Второ, Имам проблем со мојот FB како додаток се чини дека е усвојување на португалски знаме од transposh како мојот сликата на Фејсбук ѕид луѓето. Дали знаете нешто за ова или ако постои начин да се запре тоа се случува?
  Ви благодариме за времето, Тоа секогаш е многу ценет.

  • #16 од страна на ofer на Декември 25, 2011 - 12:28 на

   Здраво,

   За првиот број, секогаш може да се даде на вашиот пријател сметка на вашиот сајт со преведувач дозволи, Верувам дека ова ќе направи она што вие сакате.
   Во врска со втората точка, Не знам што приклучок, најдобриот курс на акција е што ќе се создаде билет за нас на нашиот развој сервер, и ние ќе присуствува на тоа во времето.

   Среќни празници

 8. #17 од страна на Yossawat на Декември 28, 2011 - 12:10 часот

  Здраво, Имам сериозни 404 Не е пронајдено и недостижни форма Google Web Master Tools, Не го најдовте(24,206), Недостижни(21,368) . Тоа покажува секој ден. Сега, мојот visittor и пласман во Google капка многу.

  Ве молиме укажуваат мене топло да се реши овој проблем. И ви благодарам многу за вашата помош.

  • #18 од страна на ofer на Јануари 6, 2012 - 1:18 на

   Користете ја контакт формата и испратете ни некои примерок на податоци и ќе видиме што можеме да направиме.

   Среќно

 9. #19 од страна на Trevil на Јануари 4, 2012 - 8:44 часот

  Здраво,
  Без разлика дали планирате да се прилагодат transposh за phpBB3 мотор?

  • #20 од страна на ofer на Јануари 4, 2012 - 8:50 часот

   Да, се планира, сакаат да помогнат?

   • #21 од страна на Trevil на Јануари 4, 2012 - 10:43 часот

    Да, Би сакал да им помогне на, но не знаат како. Јас не сум програмер PHP.

    • #22 од страна на ofer на Јануари 6, 2012 - 1:15 на

     This is a good new year resolution 😉 learn some php programming while working on this project. Јас ќе бидам среќен да ако нужда те присили тука и таму.

 10. #23 од страна на Yossawat на Јануари 8, 2012 - 9:32 на

  Здраво, Јас само сакам да се ажурира мојот проблем и фиксна.
  1. Јас се користат Google (XML) Sitemaps Генератор 4.0b8 Бета, Тоа зголемување на почетната страница многу.
  2. Ја променив W3 Вкупно кеш да Брзи Кеш, дека е да се користи за 3 година. Брзи Кеш подобро од W3TC во рок од брзината и да се преведат побрзо (од W3TC). Потврди од Google Webmaster Tools – Crawl статистика дека кога јас го користам W3TC, Времето поминато симнување на страница се зголеми на 2000ms од <200MS, сега се намали кога се префрлив на Брзи Кеш. За мене овој додаток погоден со Transposh.
  3. 404 не е пронајдена уште имаат проблем. Јас ќе го следи 3-4 дена, ако не се намали, Јас ќе ве прашам повторно.
  Благодарение.

  • #24 од страна на Фабрис Meuwissen на Јануари 8, 2012 - 10:01 на

   @ Yossawat, може да ви испрати линк на веб-сајт или страница, Јас би сакал да се провери, Јас се користат W3 вкупно кеш и transposh себе, љубопитен да видам што може да се вашиот проблем.

   • #25 од страна на Yossawat на Јануари 8, 2012 - 6:49 часот

    Ви благодарам многу Фабрис Meuwissen, Сега замени W3TC со Брзи Кеш.

    • #26 од страна на Фабрис Meuwissen на Јануари 8, 2012 - 8:11 часот

     не Брзи кеш се справи со, исто така, CDN како Amazon S3 & cloudfront ?

 11. #27 од страна на Ларс Ерик Морин на Јануари 10, 2012 - 4:53 на

  Вашиот преведувачки услуги е сосема смешно. Можеби тоа е дури и повеќе смешен за преводи од англиски на шведски, бидејќи секој Швеѓанец кој се заинтересирани за “преведени” сајтови ќе се знае многу повеќе од вашиот англиски јазик “услуга” знам шведски. На читателите ќе се смееме или намуртено, единственото нешто што нема да направите е да се разбере.
  Однос на

  • #28 од страна на ofer на Јануари 10, 2012 - 11:30 на

   Здраво Ларс,

   Јас навистина не сум сигурен зошто го одобриле овој коментар, тоа не беше многу позитивен ниту информативни. Што можам да кажам е дека вие сте веројатно доста точни, автоматски превод го даваат резултати кои се неточни, а понекогаш дури и на шега, Сепак ова е зошто Transposh постои, па можете да го користите мали уреди превод линкот подолу на графичка контрола за да всушност го поправам и да ја направат подобро, тоа сигурни победи одржување на две копии од иста содржина и е подобар од автоматски превод.

   Но, навистина, не мора да го користат…

   Среќно

 12. #29 од страна на Ецио на Јануари 16, 2012 - 3:06 на

  Здраво, Првиот сите сакам вашиот приклучок!

  Втора, Ми треба малку помош ако е можно. Мојот сајт вклучува различни јазици и ми стандардниот јазик е англиски. Кога ќе се префрлат на друг јазик освен на англиски приклучокот редовно преведе сè,. Проблемот е во тоа што јас би сакал на додатокот за превод дури стандардниот јазик (Англиски) е наместено, затоа што на мојот другар прес активност не сите записи се исти јазик. Сè што работи добро во сите јазици, но стандардно. Се надевам дека бев јасен, ако не можете да ја проверите на мојот сајт faceboooh.com.

  Ви благодариме

  Ецио

  • #30 од страна на Квинт на Јануари 16, 2012 - 9:53 часот

   Здраво Ezio,

   Јас исто така имам истиот проблем и го објави (и се во имејл комуникацијата со Офер) порано, како и.

   Можеби следниот ќе ви помогне Офер? Јас неодамна инсталиран ВП-FB-AutoConnect, и без оглед на она што го направив, Јас чуваат добивање на веб страница, која е наведено, “Ве молиме да не пристапите на оваа скрипта директно.” Преку многу косата-влечење, Дознав дека приклучокот, всушност ми се најавите на мојот сајт преку мојот FB профил; сепак, Јас не бил пренасочен Почетна мојот сајт. Инвеститорот ме увери дека тоа треба да работат.

   Значи, Го исклучив секој приклучок и почна да ги активираат еден по еден. Единствениот кој не дозволуваше ВП-FB-AutoConnect да се заклучи правилно е Transposh. Јас пренесени ова на приклучокот FB инвеститорот, кој рече дека ова не е прв пат дека ова е пријавен со него за Transposh.

   Јас не сум тропа Transposh. Мислам дека тоа е одличен додаток. Како тебе, Ми треба и навистина, навистина сакаат да работат за мојата Buddypress сајт. Се надеваме дека, ова малку информации ќе ви помогне.

   Ви благодариме,

   Квинт

   ВП 3.3.1; БП 1.5.3

   • #31 од страна на Ецио на Јануари 18, 2012 - 4:29 на

    Здраво Квинт, Ви благодариме за вашиот коментар. Имав токму проблемот што го имавме со WP-FB авто поврзете и по известување на инвеститорот конечно заврши напуштање на ВП-FB и го заменува со Социјал-Connect. Јас навистина би сакал да го задржи Transposh што ми се допаѓа и се надевам дека некој тука може да ни даде малку помош.

    Ви благодариме

    Ецио

 13. #32 од страна на Андреј на Февруари 10, 2012 - 6:35 на

  Здраво,

  Целосно очекувајќи дека ќе ми кажеш дека ова е проблем надвор Transposh, но ќе ве молам барем да го погледне во оваа линија од нашата грешка се најавите? Ние добие една од овие секоја секунда.

  [09-Февруари-2012 14:39:05] PHP Предупредување: Се обиде да му ја додели сопственост на не-објект 656

  Ви благодариме,
  Андреј

  • #33 од страна на ofer на Февруари 10, 2012 - 11:56 часот

   Не знам зошто тоа се случува, најдобра најпаметно ти е едноставно да ги потисне на грешка при користење на PHP @ директивата

 14. #34 од страна на Јован на Февруари 10, 2012 - 12:18 часот

  Јас избришани многу статии од мојот блог.
  Мислев дека големината на табелите и преведувачки translationlog намалена, но тоа не е.
  Мислам дека постојат левата преводи во базата на податоци бескорисни.
  Постои начин да се елиминираат овие и намалување на базата на податоци?
  P. С: овој додаток е одлично!
  благодарение !

  • #35 од страна на ofer на Февруари 10, 2012 - 11:46 часот

   Здраво,

   Иако јас не верувам дека големината на базата на податоци е важно многу во хостинг средини денес, тоа навистина може да биде мудро да се направи некои Расчистување во вашата ситуација, на поставување на страница, Јас Ви препорачуваме да ги отстраните сите авто преводи постари од 14 дена, не се грижи многу, ако изгубат секоја авто превод се користи како истите треба да бидат реконструирани секој случај.

   Среќно

 15. #36 од страна на Чарли на Февруари 10, 2012 - 2:29 часот

  Мојот пријател е уредување на преводот како анонимни. Таа не е најавен во мојата табла. Преводите се таму кога сум најавени но штом ќе се најавам дека тие не се таму. Дали постои поставување или кутија за да се провери каде што мора да ги прифати или да ги живеат? Бев под импресија дека секој може да се уреди и објавуваат преводи? Секое совети ќе биде многу ценети како и секогаш.
  Благодарение

  • #37 од страна на ofer на Февруари 10, 2012 - 11:44 часот

   Вие би можеле да имаат кеширање приклучок и не е освежен, ова е мојата најдобра залог тука

   • #38 од страна на Андреј на Февруари 10, 2012 - 11:47 часот

    Ви благодариме овозмозуват! Имаме W3TC, ако знаете на сите прашања што го предизвикува со Transposh, молам да ме известите.

 16. #39 од страна на Чарли на Февруари 11, 2012 - 3:10 часот

  Јас сум оневозможен на TP_ENABLE_CACHE во constants.php (изменета на лажни) и избришани кеш (WP супер кеш) но сепак проблемот останува. Јас треба да додадам transposh.js да ги отфрли кориснички агенти?

 17. #40 од страна на Ларс Rönnbäck на Февруари 19, 2012 - 10:25 на

  Имам две прашања. Прв, Јас се регистрираа за Бинг Translate API во Windows Azure пазарот и копирани на сметка клучот во МСН API клуч поле во Transposh Подесувања. Верував ова ќе го направи тоа можно да се користи слободен превод понудени на 2 милиони карактери. Сепак, ништо не добива преведени. Кога кликнувам на “Преведете Сите Сега” копче само пати од по пет обиди.

  Второ, скокачки прозорец во кој јас рачно уредување преводи изгледа дека имаат ниски Z-означувач вредност. Менија и слики се појави на врвот на неа, што го прави тешко да се користи. Темата јас сум користење е “Дваесет Единаесет 1,3″, кој не треба да биде таа егзотични, со оглед на тоа што е развиена од страна на тим WordPress.

  • #41 од страна на ofer на Февруари 20, 2012 - 11:17 на

   Здраво Има,

   Не сте веројатно копирани на API клуч за Бинг правилно, и се добива погрешна AppID, во секој случај – во повеќето случаи тоа не е потребно да го користите на сите, можете само да ја напушти празно.

   Во врска со Z-означувач, Претпоставувам дека се точни, и ова ќе биде утврдена во наредните верзии

   • #42 од страна на Ларс Rönnbäck на Февруари 20, 2012 - 4:21 часот

    Влегов во API клуч, бидејќи мислев дека беше потребно. Имам истиот проблем ако јас го отстраните клучот, со “Превод нецелосни” и завршиле по пет обиди, и со Google и Bing. Се обидов инсталирате на понатамошно, отстранување на сите автоматски преводи, и со кликнување на фикс грешки од претходните верзии копчето. Уште не оди. Сум бил работи Transposh за долго време.

    Ви благодариме за одредување на Z-означувач во следната верзија!

    • #43 од страна на ofer на Февруари 21, 2012 - 8:21 на

     Здраво Ларс,

     На Google Translate не функционира на вашиот сајт, бидејќи ви недостасува навивам библиотека поддршка на Вашиот сервер, МСН всушност не работи, и гледам една мала бубачка изложени на изборот на стандардниот мотор, имате два начина да го надминете овој сега – еден – инсталирате навивам, и две, изберете Бинг како стандарден прелистувач за вашите поставувања страница.

     Ве молиме да ми даде за тоа како таа работи

     • #44 од страна на Ларс Rönnbäck на Февруари 21, 2012 - 5:17 часот

      Ви благодарам многу! Едноставна "apt-get install PHP5-навивам’ не е доволно :)

 18. #45 од страна на Alberto на Март 4, 2012 - 10:13 часот

  Здраво,

  Имам инсталирано оваа најновата верзија на Transposh на мојот вебсајт (www.duttotech.com) но преведени јазици англиски и италијански јазик не се индексирани во Google…

  морам да модифицирате некои амбиент за тоа?

  благодарение

  • #46 од страна на ofer на Април 29, 2012 - 12:22 на

   Како мене, понекогаш Google е потребно време, Јас гледам Македонски страниците на вашиот сајт се индексирани од сега…

(не ќе бидат објавени)