Верзија 0.8.0 – Напад на API-јата

Кога API-јата борба

Па пред крајниот рок поставени од страна на Google Translate API за да престане да работи, ние конечно беа во можност да ги собере тие нови порака. Ова следи долг период на проблеми кои беа презентирани од страна на постара верзија, главно поради фактот што Google одлучи да претставуваат ограничувања за користење пред крајниот рок што предизвика претходните верзии барања за поддршка на напливот на нови височини. Промената на Google, исто така, предизвика ограничување API во превод Бинг API, од корисници беа префрлување мотори, кој е преоптоварен на Transposh хард кодирани API клуч за Бинг.

Сепак, ние преживеале овој период за да ви овозможи со нашата најнова и најголема верзија. Оваа верзија поправки овие проблеми да се обезбедување на бајпас (Меѓу за Google и Temp клучеви за МСН) и исто така ви овозможува да ја користите вашата сопствена клучни директно (благодарение на Ренди од шпионски центар за помош за обезбедување на нас со неговите клучни за тестирање) кои ќе имаат предност над оние други методи. При тоа бевме во можност да драматично подобрување на инфраструктурата на приклучок, промена на начинот на AJAX повици беа изведени на начин кој е роден во WordPress (на пр. Ако вашиот admin страница работи, веројатно треба да работат, како и). При тоа дека бевме во можност да се намали го вклучите Javascript-кодот е потребно за на заднинската притоа овозможувајќи му на Преведете сите функција да работат многу побрзо (и поддршка на Apertium премногу!).

Во овој момент ние имавме солидна верзија, што се чинеше како добра работа да се ослободи, но не, моравме да има некои други карактеристики во, па ние конечно реши да се справи со прашањето за повеќе контроли поддршка (и насловот избор премногу, yippee!). Изгледа прилично јасен? но не, Ова предизвика голема преработи на нашата инфраструктура, како и графичка. Всушност, тоа подобрување доста драстично со промена на начинот на CSS е додаден, и начинот на Додатоци известен серверите на промени во јазикот (сега се избегне бескорисни пост повик до серверот). Додека пишува дека сме биле доволно среќни да се сопнуваат врз PHP5.3 да PHP5.2 некомпатибилност проблем со сет на други проблеми кои се одржа нашата порака назад уште една недела. Ние сакаме да им се заблагодарам на многу корисници кои ги постави со нашите бета изданија и ни помогна да се најдат проблемите кои биле скриени под слоеви на кодот и комплексноста.

Ние, исто така ја искористи оваа можност да ги промениме нашите услови малку, Ако се прикажување на реклами на Google од AdSense на вашиот преведени страници, ние ќе ги 1/1000 на тој простор за употреба со нашите сопствени AdSense кодот, Значи, ако Transposh е да ви помогнеме генерира приходи од $ 10K ќе ни купување кафе! Така благодарение! За да се разјаснат работите малку, ние не создаде дополнителни рекламен простор на својата страница, и ние не ќе ја внесе реклами или промена на изгледот, Ако немаат реклами, не правиме ништо друго. Ако мислите дека ова е бара премногу, едноставно може да ги избрише нашите приклучок, свирче мека мелодија, и бидете на вашиот пат. Ако сакате комерцијални лиценца, ние не ги продаде уште, но тие најверојатно ќе чини повеќе.

Други промени во оваа верзија се:

 • Додадена каталонски и хинди поддршка за Бинг – зборува за себе.
 • Паѓачкото елемент подобрена CSS – тоа всушност изгледа многу подобро сега.
 • Поддршка за Memcached – ако АПЦ и други opcode кешира беа премногу за вас, сега можете да го користите memcached и многу забава.
 • Подобро 404 Страна ракување (не се создадат нови линкови до непостоечки страници) – што значи дека Google Роботот ќе расправаме вашиот сајт помалку.
 • Поправи кеширање на Rackspace cloudsites – тие X-кешот инсталирани за opcode кеш, но не со меморија за корисникот, што предизвика бран во logfiles – сега фиксна.
 • Многу повеќе ситни поправки – Ние може да сметаме оние, но ние немаме доволно прсти.
 • Турски превод Semih Yesilyurt.

Се надеваме дека ќе уживате во оваа верзија, и како и секогаш, чекање за вашите коментари, идеи, предлози и пламен.

PS – Тестирано на WordPress 3.3 beta4, работи одлично.

Коментари

 1. вели

  Краток код повик Transposh графичка контрола не функционира и предизвикува фатална грешка –

  – Фатална грешка: Повик да се недефинирани метод transposh_plugin_widget:: transposh_widget () во он-лајн 407

  Како да го надминете овој? The whole site is not working after the update because of this error 🙁

  • вели

   Здраво Има,

   Да, грешка – Ве молиме замени 407 согласност со:
   $GLOBALS['my_transposh_plugin']->widget->widget($args, $instance);
   и обидете се повторно,

   Таа, исто така може да биде корисно да се знае дека може да испрати Парам сега дефинирање на изгледот на додаток во внатрешноста на $instance променлива

   • вели

    Ви благодариме! Да, ова е debug кодот! Но сега покажува листата и сакам да се прикаже знамиња. Како да се направи тоа во ред, така што знамиња се прикажани.

    • вели

     Бидејќи јас претпоставувам дека се нарекувајќи го како:
     transposh_widget();
     Сега би требало да го наречеме нешто како:
     transposh_widget(array(), array('title' => 'Translation', 'widget_file' => 'flags/tpw_flags.php'));

     • Мет вели

      Здраво, јас сум имаат истиот проблем. Каде можам да ја лоцирам 407 линија за да можам да го замени со над debug кодот ве молиме? Благодарение

     • вели

      Нејзината во transposh_widget.php во WP директориум на приклучокот, ако не може да управуваат со, користете контакт форма на овој сајт и ние ќе ви испратиме фиксна верзија

     • ASF вели

      Благодарение, но како да се вчита CSS?
      Јас го користам transposh_widget(низа(), низа(Титула’ => "Превод", "Widget_file’ => "Знамиња / tpw_flags.php"));
      Знамиња се сега, сепак, не се вчита tpw_flags.css.

     • вели

      Да, ова е слабо дел,

      постојат два начини да се справи со ова, една е дека јас ќе мислам на некој начин да се поправи (clueless) а другиот е за да додадете елемент на лента не се прикажуваат, кои ќе ги принуди додавање на CSS.
      Овој код е навистина доста слабо, бидејќи сега CSS е додадена (и агрегати) за сите активни контроли, и не постои начин да се знае за сигурно што ленти ќе се прикаже на која страница, толку активни контроли се смета.
      алтернативен начин ќе биде да ги принуди додавање на точниот CSS во вистински точно место во извршувањето на страната, што значи додавање на акција на wp_print_scripts и за кои извршување на графичка контрола класа add_transposh_widget_css … Мислам дека ова ќе биде премногу работа, па оди со hackerish начин и не е така лоша идеја.

      добра ноќ

 2. Јован вели

  Здраво.
  Ви благодариме за работата правиш за нас.
  Можете да се разјаснат каде да се најдат на API клуч да го вметнете приклучокот?
  Ви благодариме.

  • вели

   Прв, Јас ќе се појасни дека во моментов не се потребни никакви копчиња и сè ќе работат.
   Можам да ви кажам дека најдобар начин да се најдат клучевите е да се користи пребарувач да ги најдете, само погледнете за “X Преведете API клуч” каде што X е името на вашиот фаворит,
   Јас не сум објавувате директни линкови, бидејќи:
   1. Тие постојано се промени нивните адреси, и не се мачат да се ажурира никого, па јас не сакаат да ги доведат во заблуда иднината на читателите
   2. Јас не сум ги добиваат парите за кои се однесуваат на нив, ниту пак јас мислам дека е потребно да го правам тоа
   3. I am being a bit lazy 😉

   Среќно

 3. yann вели

  Навистина многу повеќе брз, алал да му е.
  Сепак, Имам проблем да се создаде Мапа на сајтот кои ќе ги разгледа сите јазици. Дали имате решение за овој проблем?

  • вели

   Постои печ достапни за Google XML Sitemaps додаток, и – Верзија 4 бета на тоа приклучокот нема потреба од далноводи. Можете да најдете на далноводи на нашата Trac сајт

  • вели

   Јас ветувам дека ќе има нови грешки во 0.8.1 😉 but seriously, можете да ми пишуваат и јас ќе ви испратиме скоро верзија, или тоа се закрпи се. Исто така – повеќето корисници не се користи оваа функција, кој исто така може да бидат заменети со поставување на елемент примерок во страничната лента и наместо вметнување на графичка контрола кодот директно, вметнување на страничната лента…

 4. вели

  Здраво, Прво на сите Ви благодариме за вашиот прекрасен додаток. Втора, по последното ажурирање сум во можност да ги менуваат моите преводи. Кога ќе clich на копчето Промена промена на страница во преведе на владата, но јас не се имате било какви скокачки прозорец за да ја менувате. Можете ли да ми помогнете?

  Благодарение

 5. Мет вели

  Здраво. Сум коригира грешката, но јас не може да го промени паѓачкото назад кон знамиња. Да додадам погоре код на дното на widget.php или друга датотека?

 6. вели

  Здраво момци,

  Јас сум greatful за целата работа да се стави во нова порака, со оглед на тоа колку напорно Google API криза би можело да се да се справи со првиот. Добро направено!

  Она што јас сум љубопитен за тоа како можам да се осигура мојот сајт се наведени во меѓународниот пребарувачи, во повеќе јазици? Мислам, благодарение на Transposh мојот сајт е сега може да се чита во 3 јазици, но е дека исто како да е “домаќин” во thoe јазици или ми е потребно за да се направи нешто (како кеш секоја страница или создади повеќе локации?)

  Ви благодариме за нова порака, и API фикс.

  Црвениот Велосипедска

  • вели

   Здраво Глен

   Имате проблем на вашиот сајт, кој не ќе им овозможи на пребарувачите за да ја видите вашиот веб-сајтови, Моја претпоставка е база на податоци прашање, но треба тестирање, контактирајте не директно за работа на одредување на оваа

   • вели

    Добро Офер, Јас ве контактира директно. Последователно, Имам исто така, отстранета Забрана: /index.php / * од мојот датотеката robots.txt. Можеби ова е причината?

    • вели

     На, причината се водат за исчезнати база на податоци маси, Имам напишано за вас директно во врска со прашањето со тоа како да се реши.

 7. вели

  Здраво на Transposh ѕирка,
  Голема надградба. Дали постои начин за правење на знамињата било поголемо? Тие изгледаат малку изгубени за бела позадина.
  Благодарение како и секогаш.

  • вели

   Ве молиме обидете се повторно инсталирање на приклучокот од wordpress.org, фикс за раскинување на корисниците на графичка контрола функција беше распоредена, исто така можете да не контактирате директно и ние ќе ви помогнеме

 8. вели

  Жаргон уредување текст со вер. 0.8, Што правите во ред?

  На овој сајт http://www.wcafeasia.com имате инсталирано додаток, но не може да променат секој текст на сите?

  Имаат друг сајт со erlier верзија која работи добро, Имам usel истите поставувања со оваа (0.8), но Жаргон уреди.

  Имам вметнете API клуч од Google (за пребарувачот)

  Секој кој што знае?

 9. вели

  Ре-инсталира .80 верзија на инструкции, а сајтот е се уште 100% скршени ако јас вклучување на додатокот.

  Збор на претпазливост – да не инсталирате оваа верзија, тоа може да се скрши вашиот сајт како тоа го правеше рудникот.

  Јас избришани папка додаток, отпакува свежа копија на 0.80 и уште на целиот сајт тргне стомак. Ништо дисплеи – тоа ќе стане бел прелистувач екран.

  • вели

   Здраво,

   Се согласувам, Никогаш не инсталирате било надградби, сè што може да се скрши, но да вашата точка, погледнете на нашиот форум, ова е веројатно граница прашање меморијата, но не и дека гледаме причина зошто тоа треба да биде поврзан со надградба.

   Сега, ако сакате да се реши ова прашање, обидете се да ни се јавите директно, ние нормално се обиде да им помогне на. Понекогаш не

   Среќно

 10. вели

  Палците нагоре момци!
  Приклучокот е игра совршен отколку никогаш порано!
  Неколку работи кои треба да се разјаснат:
  1. Може да ви молам објасни како да додадете преведени страници, за да Мапа на сајтот? (Јас не го добие кога ќе рече за него во претходните коментари).
  2. Дали е ова во ред со ВП Супер Кеш?

  Ви благодариме!

 11. вели

  Прв, дозволете ми да кажам, имате голем додаток. Јас сум во САД, работи на директориумот сајт во Мароко. Стандардно јазик на сајтот е француски. На овој сајт, бизниси може да додадете листата во директориумот (стандард пост тип) користење на различен јазик. На пример, ако бизнисот се за да додадете листата на англиски јазик, додатокот ќе се преведе на пост (листата) во сите активни јазици, освен стандардниот јазик (поради тоа што смета дека тоа е француски?). Со други зборови, англиската верзија и францускиот превод и двајцата се всушност една иста англиската верзија. Веб-страницата сопственици сакаат сите мислења за прикажување во стандардниот јазик; и да бидат достапни во секој од активните јазик. Дали постои shortcode да ја заврши целата листата во, така што ќе се прикаже во стандардниот јазик? (на пример, [амо преведе ="п"]Здраво[/TP] и тоа ќе се прикаже Bonjour. Или, е таму некој друг начин да се оствари ова?

  Thx
  Том

 12. вели

  И, Јас не слушам ништо назад. Сепак, Јас не дознаам како да се постигне она што сакав да биде во можност да го стори. Едноставно завиткајте ја содржината во div таг со класа на mylang.

  Исто така, FWIW, за секој гледа преку коментари за какви било информации за тоа дали или не овој приклучок ќе се претвори сопствени пост видови. Иако приклучокот не го признава сопствени пост видови на темата, можете да ги конвертирате на додатокот за работа со сопствени пост видови, релативно брзо. Треба да се уреди две датотеки. Што треба да се уреди на on_ajax_tp_translate_all() функција во transposh_admin.php и on_admin_menu() функција, во transposh_postpublish.php.

  Том

 13. вели

  Здраво:
  Јас прв пат се користи оваа,感覺是個很棒的插件

  Но,Јас во моментов има проблем,
  По инсталацијата,所有的頁面出現了
  Грешка 330 (нето::ERR_CONTENT_DECODING_FAILED)

  Како можам да го поправам?

 14. Стејси & Џејмс вели

  милиони благодарение Офер за споделување на вашите проекти.

  Освен директно превод тоа не прифаќа мулти-јазици домени ако повеќе од 1 Вообичаениот јазик се користи во домен.

  Благодарност и за приватни помош за малите смена на проблеми имавме.

  сите најдобри

 15. вели

  Здраво,我還在找方法解決問題

  Јас би сакал да прашам е овозможено,會出現
  “Не можевме да се најде поддржани во-меморија кеширање мотор, инсталирање може да се подобри ефикасноста на. Проверете Transposh Прашања и одговори”
  Јас требаше да го игнорира,Се уште треба да се справи со неа пред тие да можат да работат без проблеми?

  ==========

  Други,Јас сум во моментов со користење на фиксен поставување рачно е нумерички формула,範例:http://www.wukungfu.com/archives/123
  Таква рачно во собата ќе бидат погодени?

  Со нетрпение очекуваме да брзо да Користете ~ Ви благодариме за вашата помош

  • вели

   Здраво,
   На вашите прашања:
   1. Вие можете безбедно да го игнорирате предупредувањето, тоа само во однос на ефикасноста, додатокот ќе работат без овој
   2. Линк структура ќе се чуваат.

   Среќно

 16. вели

  Здраво,

  關於錯誤
  Грешка 330 (нето::ERR_CONTENT_DECODING_FAILED)

  後來我把GZIP關閉就解決了^^
  =====

  Во моментов успешно се отвори plug-in-,
  Но јас не гледам како тебе алатка за преведување во страничната лента,
  Како да се направи приклучокот во мојата лента?

  Ви благодариме,Се чувствувам брзиот успех! ^ ^

  • вели

   Здраво Има,

   Да се ​​стави на додаток во страничната лента, одат на вашиот изглед на менито и повлечете графичка контрола Transposh на страничната лента, изберете елемент стил сакате и насловот и тоа е тоа

 17. вели

  我看到後台設置要填寫
  МСН API клуч
  Google API клуч

  Може ли да се применуваат за MSN API на која страна да се оди со Google API?

  Ви благодариме за вашето продолжи помош ^ ^

 18. вели

  Ви благодариме,終於可以顯示了

  Но,為什麼我選擇其他語言(例如英文),Страницата не е преведена?

  我的網站:http://www.wukungfu.com

  Ви благодариме за вашата помош ^ ^ енергично

 19. вели

  Жал ми е!

  Јас само plug-повлечете лента,
  Јас може да се види со своите компјутери да,
  可是換其他的電腦使用時卻看不到

  Зошто е ова?

  Жал ми е,Прашање толку многу ~

 20. вели

  Чувствуваат засрамени,Може да се молам да ми помогне да се најде мојата страница е проблемот?

  За jQuery,我有稍微調整過

  Овозможи plug-in сега,不過頁面文章還是沒有被完整的翻譯
  Како можам да го поправам?

  Ви благодариме

 21. Јован вели

  Би сакал да продолжи да го користи твојот голем додаток, но овој испраќа на серверот за преоптоварување.
  Јас инсталирав memcached и W3 Вкупно Кеш (само базата на податоци кешот от), но резултатите се разочарувачки.
  Ако е активен на Transposh на блог има 7.000 Мислења, ова е само доволно да се сруши на процесорот.
  Сите предлози?

  • вели

   Кои се вашите сервер очила мојот буџет серверот се справува со 3 огромен веб-сајтови со 20K мислења секоја со Transposh инсталиран. Можеби обидете обратна прокси како nginx?

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *