Верзија 0.7.6 – Имајте на тркалање

attribution: http://www.flickr.com/photos/aidanmorgan/3705621971/sizes/l/in/photostream/
Одржување на тркалање

Ние сме среќни да се претстават сите вас со нашиот најнов WordPress приклучок порака. Ова е тркалање порака дека не се некои големи промени или нешто што е премногу ваков. Значи ние само ќе одиме во текот на Промени и објасни вести.

 • Ние се увезени некои подобрувања на едноставни HTML ДОМ која служи како основа на нашите парсер од новиот возводно порака, не многу вести тука
 • Дозволете поставување на пост / страница јазик со едноставни изберете кутија. Ова не е нова функција, како тоа би можело да се постапува во минатото ми додавање на tp_language мета на мислења рачно, Сепак тоа не се поедностави процесот, и исто така бидете сигурни дека Преведете стандардниот јазик е вклучен така што функција, всушност, ќе работат.
 • Предупреди за некои состојби кои не може да се поправат и пристап веројатно ќе треба да бидат свесни за. Во моментов има две состојба ние да го извести за, кои се оние што го направија повеќето на нашата поддршка прашања до денес. Прво предупредуваат ниска меморија услови, и ги поттикнуваме луѓето да ја зголемат нивната меморијата кај PHP граница (или да се префрлиш на пристоен хостинг сервис). Вториот предупредување за недостатокот на АПЦ или слични што може да се подобри ефикасноста драматично (повторно, се префрлат на подобар хостинг!). Предупредувањата може безбедно да се отстрани со притискање на мали Х симбол и на страната која ќе обезбеди дека нема да ги гледам оние предупредувања во блиска иднина.
 • Дозволете собирање на анонимизирани statisics на корисникот согласност. Ве молиме дозволете ни да се соберат некои податоци! навистина сакаме некои суета статистика како што се извршува на 1 Zillion сајтови и се преведува на gazillion страници во секунда!
 • Фиксна некои ситни предупредување пријавени од страна на корисниците. Не повеќе Вашите логови ќе биде обременет по отстранување нашите реклами!
Ние, исто така, ревидиран во Најчесто поставувани прашања страница, Можеби и ние ќе се избегнат некои повторување прашања, или ќе бидат во можност да им кажуваме на корисниците да го прочитате Најчесто поставувани прашања за кои…
Исто така – сега е полесно од кога и да го покажете вашиот вечен поддршка на овој проект со помош на социјално копчиња на страна, Тоа не ви чини ништо (Можеби покрај губење на сите ваши пријатели, слава и слава на Фејсбук) па само го прават тоа!
Се надеваме дека ќе уживате во оваа верзија, и ќе (како и секогаш) бидат среќни да читаат вашите коментари.

Коментари

 1. вели

  Не се свесни додека часа по надградба на Би се 404'ing преведени страници. Треба да се инсталира дека АПЦ thingy. Но, имам W3 Вкупно Кеш работи, е ова не толку добри како Супер Кеш?

  Благодарение како и секогаш.

  • вели

   Здраво Има,

   Не можам да видам ниту една причина зошто новата верзија ќе 404 ништо, не се било какви промени кои треба да се врши нешто во таа област.

   Инсталирање на АПЦ ќе се подобри ефикасноста доста убаво, но ова е само предупредување, и ако вашиот настап беше добар пред тоа, не треба да го инсталирате (секогаш да го исчистите предупредување)

   однос на W3 вкупно кеш, тоа треба да работат, Сепак, никогаш не transposh додадени интеграција да го (на пример кеш страница поништување на превод промени) Можеби во иднина.

   Среќно

   • вели

    Излегува оневозможување и повторно abling W3 Вкупно Кеш поправки на 404 проблем, која започна кога ажурирани Transposh ова утро.

    Проблем решен, време за спиење! Ви благодариме за вашиот одговор.

 2. вели

  Updata најновите визија, забележи “Не можевме да се најде поддржани во-меморија кеширање мотор, инсталирање може да се подобри ефикасноста на. ” Што не е во ред со него? Зошто во 0.7.5 е во ред?

  • вели

   0.7.5 го имав истиот проблем, но не беше во можност да ве информираме за тоа, Ова е дел од она што е, всушност, нова во 0.7.6 – ти го кажувам дека инсталирање на “поддржани во-меморија кеширање мотор” како АПЦ е, всушност, многу добра идеја за Transposh

 3. вели

  Ви благодариме за pluge. Можно е, истакна името на земјата што се на англиски јазик. Не знаев точно име на земјата на таков верзија.

  Ви благодарам многу!

 4. wedenin вели

  Ви благодариме за новата верзија на приклучокот! Тоа би било убаво да се направи да се преведе целата статија од админ панелот, тоа ќе се заштедат многу време за корисници.

 5. Ерик вели

  Во мојата глава датотека јас го користам следниве два типа добиете плочка:
  <Мета име = "титулата" содржината ="
  <Мета име = "Опис" содржината ="
  Насловот може да се добие на преведени плочка, но описот само да оригиналот.. Што треба да направам? Ви благодариме?

 6. Доналд вели

  Ви благодариме за вашиот голем додаток.

  ти го кажувам дека инсталирањето на "поддржани во-меморија кеширање моторот", како што АПЦ е, всушност, многу добра идеја за Transposh.

  Што значи АПЦ?
  Како да го инсталирате.
  Жалам што знам премногу помалку, hehe!

  Ви благодарам многу за вашиот помага!

  • вели

   Жалам поради тоа што не одговарате порано, Ова е само предупредување, дозволувајќи им на администратори да се подобрат перформансите на сајтот, АПЦ е напредна PHP Кеш, и може да се Google за круша-АПЦ и најдете сите детали што некогаш ќе сакате, Transposh приклучок го користи за да се подобри ефикасноста и да се избегне dB прашања кога неговата от

 7. вели

  Желба за можноста за користење на графичка контрола во алтернативни елемент области во прилог на основните елемент области. Со WordPress Theme Twentyten дете имам основните, средно и алтернативни елемент области – со одредена страница шаблони се користат само алтернатива елемент области. Но, штом еднаш на графичка контрола е ставен во примарната графичка, Јас исто така, не може да се стави на алтернативни елемент област. : (

 8. вели

  Овој сајт е на заеднички хостинг и не сум сигурен дали тоа ќе биде можно да се користи ОП-код и имам забележано од оваа најновата надградба дека Transposh е известување “Во меморија кеширање моторот не е најдена” и некои од превод, сега е многу трнлив. Зарем не постои алтернатива за користење на АПЦ или Memcached за луѓе кои не можат да ги инсталирате?

  • вели

   Здраво Теренс

   Ова е известување, која може да биде трајно отстранет од страна на притискање на X на заедничка хостинг има малку да се направи, но бара вашиот провајдер да се инсталира некоја од алтернативите, Нема многу што можеме да направиме со тоа

   Среќно

   • вели

    Ги проверив со HostGator, круша-АПЦ е достапно само за VPS и Dedicated сервери. Ништо со заеднички хостинг. Тие сугерираат да се инсталира ВП СУПЕР кешот. Дали ВП супер кеш приклучок корисни за Transposh приклучок?

 9. вели

  На крајот, Јас се поставил себеси преку болка бариера и побара од admin домаќин да се инсталира АПЦ, кои тој без гужва, и сега не само Transposh но целиот сајт е работи како “избоден стаорец”… одличен! Севкупно подобрување во првата страница на сајтот оптоварување време од АПЦ е прилично спектакуларни по тоа што беше веќе доста брзо. Тоа е сега што е намалување од 2.7 секунди за да се 1.3 секунди. И Transposh го прави своето вообичаено одлична работа и своја улога во таа, не одложување страница товари она, па други јазици се исто толку брзо како што на англиски стандардно. Многу благодарам.

 10. Томас вели

  Здраво, Ви благодариме за овој прекрасен додаток, работи одлично, но имам едно прашање:

  Мојот ВП и TP стандардниот јазик е шпанскиот, со превод на англиски и германски работи добро. Ако (на пример) германски корисник мислења на германски, и јас се вратите стандардните шпански, пост не се преведени.

  Сепак се чини дека не се во можност рачно да го промените автоматски превод на стандардниот јазик.
  на пример,. http://mysite.com/my-post?edit=1 не ми го покаже превод икони (зелени, Amber, розова)
  со оглед на
  http://mysite.com/de/my-post?edit=1 ќе се покаже на transposh икони.

  Дали е возможно да се видат автоматски преводи на стандардниот јазик?

  Ви благодариме за вашите мисли!

  • вели

   Здраво,

   Одговорот е да, кога Преведете во стандардниот јазик от е вклучен можете да бидете во можност да ги уредувате преводи, можете да го пробате тука на овој сајт (Како што некои коментари беа испратени во различни јазици)

   • Томас вели

    Голема благодарност за преземање на време да одговори на!

    Јас сум само можност да ги уредувате преводи за стандардниот јазик, она што може да се провери да се направи да работи?

    (На пример, автоматски превод. од DE да стандардно ES работи, но со ужасна резултат)

   • Томас вели

    Дознав дека не поради некоја причина ми е јасно, на мојот сајт на "податоци srclang" атрибут на амо век таг недостасува. На пример,. на мојот сајт:
    <век id = "tr_169" class = "tr_" податоци orig = "Машина за миење садови" податоци Извор ="0" податоци знак = "R2VzY2hpcnJzcMO8bG1hc2NoaW5lIHZvbiBXaGlybHBvb2w,">Машина за миење садови</век>

    во споредба со шпанските коментар на овој сајт
    <век id = "tr_3" class = "tr_" податоци orig = "И каде во кодот да го ставам" податоци srclang = "Таа" податоци Извор ="0" податоци знак = "wr9ZIGVuIHF1ZSBwYXJ0ZSBkZWwgY8OzZGlnbyBsbyBwb25nbw,,">И, во она што дел од кодот што треба да го стави</век>
    Сепак, пост на мојот сајт има tp_language пост мета / прилагодување по желба поле дефинира како "де".

    • вели

     Здраво,

     Ова е создадена од страна на приклучок еднаш коментарот е создаден во дадениот јазик интерфејс, ние треба да им овозможи опција да се постави коментар јазик во заднинскиот систем во идните верзии.

 11. cp14 вели

  Здраво понуда & Теренциј,

  Имам инсталирано последните Transposh верзија 0.7.6, и има некои грешки:

  – Сите наслови не може да се преведе
  – Содржина и други делови (менија ..) понекогаш се преведени , понекогаш не се.
  – Опис & Клучни зборови не може да се преведе, исто така,.
  – Кога кликнувам на Transposh поставување, се чини: “Не можевме да се најде поддржани во-меморија кеширање мотор, инсталирање може да се подобри ефикасноста на. Проверете Transposh Прашања и одговори” . Што не е во ред? Јас сум користење на W3 Вкупно Кеш приклучок за кеширање.

  Сега, како можам да направам?
  Отстрани W3 Вкупно Кеш и да ја инсталирате АПЦ?
  Инсталирајте постари Transposh верзија?
  Или други начини?

  Те молам помогни ми да се реши овој проблем чекор по чекор!

  Ви благодарам многу!

  • вели

   Преводот грешки ќе видите се веројатно затоа што на некои jQuery конфликт, брз поглед на вашиот интернет пребарувач го вклучите Javascript-конзола ќе ти каже, ако тоа е случај.
   Предупредувањето е токму тоа, предупредување, вие можете безбедно да го игнорираат, или да прочитате и да дејствува врз, Не го отстранувајте W3TC, инсталирате АПЦ или memcached ако може, Не сменат…

   Тоа е помош можам да ви даде со информациите што ви се предвидени, со среќа

 12. Маркус вели

  здраво,
  јас го користам овој додаток од 1 години.
  Преведете запре на пример во 2 Вториот од 2 дена, ако Испрати мојот текст или да се отвори мојот сајт. Јас вечната чека 5 минута и го преведеме некој текст ќе застане повторно и јас го повтори

  гледа како Преведете Google API се спем-ми IP или приклучок API е стара сега?
  можете да го проверите pls?
  Ви благодариме, однос на.

  • вели

   Здраво,

   Инсталирајте светулка, или употреба Chrome Dev алатки, поглед на мрежата табот и може да се види дали вашата IP адреса е блокирана, Јас навистина не може да проверите дали вашата IP адреса е блокирана…

   Среќно

 13. вели

  не работи за мене eather… Јас дури се обиделе да ги избришете сите автоматски преводи.. но тоа wasen't доволно…
  па избришани било SQL табели поврзани со transposh и reinstalled.. но ништо не.
  Кога се обидувам да се преведе, превод бар замрзнува, и содржината не се преведени…
  Единственото нешто што работи, е во упатството превод…

  • вели

   Здраво,

   Имате направено спротивно на она што треба да се направи, во секој случај – се уште е преведување, но Google прави многу тешка граница.
   Решенија:
   1. Прирачник за превод
   2. Види моите совети на Твитер (Temp решение)
   3. Бидете трпеливи
   4. Чекај за доаѓање порака која го решава овој

   Забавувајте

 14. вели

  проклето…
  Дали е можно да се врати на претходната верзија, тогаш?
  Читам во додаток admin делот кој треба да побарате да ви, користење на моите лични клучните…

 15. вели

  Здраво,

  Може ли да ве молиме да обезбеди информации, кога новата верзија на вашиот приклучок ќе биде достапен.

  Во моментов Бинг и Google има промена на политиката и преводи не се работи.

  Од 1 декември Google ќе обезбеди само платена верзија на услуги. Ќе вашиот приклучок овозможи да го користите?

  • вели

   Здраво,

   Новата верзија ќе биде достапна наскоро, пред истекот на рокот Google.
   Бинг е веќе посветен на svn, Google поправи ќе биде наскоро.
   Постојат измени што овозможуваат и да работат во моменталната верзија.
   На Google платени API, ќе биде достапно само ако некој ми дава клуч за тестирање, прокси Google најверојатно ќе се реши ова прашање за сите други.

   Се надевам дека вашите прашања се одговорени.

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *