Верзија 0.7.5 – Најдолгиот ден ++

by voobie http://www.flickr.com/photos/vinish/960942349/
Поддршка за 5 повеќе индиски јазици

Еден ден по летото официјално започна во северната хемисфера, Ние сме горди да го претстави верзија 0.7.5 на нашата приклучок. Оваа верзија носи поддршка за новите јазици кои беа објавени како поддржан денеска од Google Translate – Бенгалски, Гуџарати, Канада, Тамилски и телугу.

Пред брзаат да додадете оние јазици на вашиот блог, Ве молиме да се потсети дека тие јазици се користи прокси Ајакс со цел да работи како што треба, што значи дека тие создаваат оптоварување на вашиот сервер на првата средба со новиот превод низа (принудувајќи го да се извлече превод од Google). Па изборот е ваш, но мора да е известен…

Уште повеќе оваа верзија додава опција нема да ги избегне стандардно локација со стандардниот јазик Transposh е, ова однесување (нови на 0.7.4) дозволено MU корисниците да имаат admin страници на својот јазик, но од друга страна караше корисниците кои сакаа да се справат со сајт на јазик различен од нивните основни, па сега ова е да се конфигурираат.

Имаме исто така го подобри превод на графичката околина, Следниот и претходната копчиња сега ги зачувате промените направи, и дијалогот нема да биде повторно центриран врз кликнување овие копчиња.

Се надеваме дека ќе уживате во оваа верзија.

 

Коментари

 1. вели

  Се надевам дека во следното издание дека опциите за parser.php ќе биде да се конфигурираат во поставките на приклучокот, па ние не треба да ги повтори кога надградба. Тоа се одлични опции!

  • вели

   Здраво Дејвид,

   Не е сè ќе биде да се конфигурираат, како што не сакаат да ги победат корисник со премногу опции, исто така – во овој точки оваа држи оваа функција за понапредните корисници кои веројатно подобро да се разбере што да очекуваат и кога да се очекува, и јас не се чувствувам тоа е доволно зрели за да стане дел од главните основни, барем не засега.

   Ви благодариме за коментар иако

   • вели

    Можам да го цениме дека опција може да не биде доволно зрели за да го додадете на конфигурација (Иако најчесто ги гледаме опции во софтверот кои се означени како “бета” или “Експериментална”, итн. – Значи, постои преседан – Дури и во Transposh веќе) Како да не сакаат да “победат” на корисникот, со сета почит, Јас не ги купуваат тој аргумент во конфигурацијата на софтвер. Всушност, Не можам да кажам дека го најдов опции Transposh како тие се 100% Очигледно. Тоа воопшто не ми пречи. Јас само се трошат време повторно читање додека јас ги разбирам. Знам дека таму е популарна идеја во многу софтвер кој што треба да “Нека биде едноставно”, но флексибилност на функцијата оди рака под рака со комплексноста. Тоа е едноставно трампа во технологијата. Обработка превод е инхерентно комплекс. Подобро да се обидеме да управуваат со комплексност и организираме / објасни опции како најдобро што можете, отколку да се “скрие” нив.

    Искрено, Јас сум воодушевен со овие можности и ако луѓето се вклучени во превод на редовна основа со користење на Transposh начинот на кој ние се, Јас ќе ги најдете неопходни за задача и Transposh тешко да се користи без нив. Зошто да не им се отвори на повеќе луѓе?

    Не се обидува да биде спорно тука, но “Нека биде едноставно” е една од моите жешки копчиња. Жал ми е што го погоди! 😉

   • вели

    Овој печ не работат за мене. Кога ќе испратите Мапа на сајтот-core.php и кликнете обнова на Мапа на сајтот “XML Мапа на сајтот Генератор” вели:
    # Последниот круг не заврши! Можеби може да се подигне границата меморија или време за PHP скрипти. Дознај повеќе
    # Последната позната употребата на меморијата на сценариото беше 36MB, лимитот на вашиот сервер е 256M.
    # Последната позната времето за исполнување на сценариото беше 133.07 секунди, лимитот на вашиот сервер е 120 секунди.
    # Сценариото запрен околу пост број 1716 (+/- 100)

  • вели

   Здраво,

   Јас никогаш не се тестираат ова, но претпоставувам дека тоа би можело да работат, недостатокот на поништување може да предизвика некои прашања reposting за преведување, но го испробаш, Вашиот километражата ќе се разликуваат

   Среќно

 2. Малку заруменета жаби вели

  Здраво,

  Би 2 прашања…

  1) Јас би сакал да понекогаш пишувам моите постови на англиски јазик, и потоа да ги претвориме во француската, а понекогаш и на француски јазик и потоа да ги преведе на англиски јазик. Дали е тоа можно и како?

  2) Јас би сакал да биде само еден да биде во можност да се преведе моите коментари и би сакале на опција нема да се појави на интернет страници. Овде повторно, можно е, и како?

  Однапред ви благодариме!!

  • вели

   Здраво
   1. Вие треба да ги користите tp_language мета во вашите мислења
   2. Само го поставите дозвола превод на admin, таа ќе се појави на вашиот онлајн страници, но не и за вашите корисници

   Среќно

 3. Јонас вели

  Јас те прашав многу пати, но не добивам никакви одговори. Дури и, сте ги отстраниле сите мои коментари.

  Имам инсталиран додатокот, конфигурација и да додадете елемент успешно. Сепак, Кога кликнувам на одреден јазик, има грешка:

  “Content encoding Грешка

  Страницата што сакате да ја видите не може да се прикаже бидејќи користи неважечка или неподдржана форма на компресија.”

  Можете да го видите на мојот сајт, и ве молам дозволете ми да знам вашето решение.

  Ви благодарам многу!

  • вели

   Јас се обидов да ви пошта толку многу пати, Ве молиме дадете работат e-mail адреса во коментари, ако сакате да добиете одговори од време на време, Јас, исто така, ќе им препорачаат на проверка на вашата содржина Spam фолдерот од време на време, ако се чека да се нешто од значење, во секој случај – можете само добив одговор тука, gzip прашање, веројатно со проблематична поставување на вашиот сајт или контрадикторни приклучок

   Среќно

 4. Ikyo вели

  Јонас →
  За мене тоа беше проблемот со приклучок “gzip компресија”. Се обиде да го оневозможи да ги видиме, ако тоа го решава проблемот

 5. Јонас вели

  Ви благодариме за Transposh и Малешевски е одговори!
  Не знам кога ќе им овозможи на gzip компресија, можеби тоа е дел од ВП Супер Кеш или W3 Вкупно кеш ? И сега, како можам да го оневозможите? Ве молиме помогнете!

  Друго прашање, Имам исто така, инсталирани на овој додаток на друг сајт, Тоа е добро пред. Сепак, од вчера, ќе се појави празна страница кога ќе кликнете на одреден јазик. Значи она што е проблем?

  Молам да ми помогнете! Ви благодариме на сите момци многу!

  • вели

   Здраво,

   Навистина не може да ви помогне многу во однос на gzip, ова има нешто да се направи со спротивставени конфигурација која ние не сме свесни за.
   На празни страници да се реши со зголемување на лимитот на PHP меморија.

   Среќно

 6. вели

  Кога ќе го добиете надградба за 3.2.1?

  Ми се допаѓа твојот преводи-приклучок и сакате да го инсталирате на мојот најнов ВП-верзија

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *