Верзија 0.7.3 – Shortcodes поддршка

Денес имаме објавени верзија 0.7.3 кој додава поддршка за shortcodes внатре WordPress мислења, ова може да се користи за да направи некои средени работи и за кои ние направивме видеото погоре, па ако имате пет минути бесплатно и ништо подобро да се направи, само види на видеото. Инаку ние би recommand читање на документација во http://trac.transposh.org/wiki/ShortCodes.

Некои повеќе поправени "бубачки" беа додадени на оваа порака, главно за намалување на товарот (и удвојувања) што ботови може да креирате на уредувате страници, и отстранување на непотребни датотеки сесија за ботови.

Уживајте во оваа верзија!

Коментари

 1. вели

  По куп проблеми со WPML, Имам откриени Transposh, и јас ја сакам. Јас го користам за http://www.obviousidea.com , неколку грешки остануваат во елемент, и некои од опциите се водат за исчезнати ( како способност да се ресетира за превод 1 јазик само )
  многу е убаво да се види на ажурирање, дури и ако сме развиена некои специфични Скратена ( за да може да се покаже поинаква YouTube линк и видео во зависност од јазикот ), па само ја задржи добрата работа.

  • вели

   Здраво Фабрис,

   Ве молиме предложи функција сакате и споделување на Вашите грешки со нас во нашите Trac сајт (http://trac.transposh.org)

   Јас не се на проблемот со Скратена, тие се судираат на некој начин?

 2. вели

  Потполно се ретардирани за да имаат преведувач се прекине еден став од страна на “,”Кликнете. Ако другиот јазик користи различна реченица структура тогаш работите се збркана. Ми треба превод алатка која ми овозможува да се стави во друг јазик на текст од некој вистински преведувач, Ми се допаѓа целокупниот начин го преведува и дека Google може да биде да се врати, но ми треба начин да се намали и ставете целата ставовите или страници на различни јазици не е мудра-ass оној што претпоставува секој јазик ќе го има истиот запирки и интерпукциски знаци!

  • вели

   Ретардирани нас се, сакав да ви се заблагодарам за овој корисен коментар,
   може да ги менувате parser.php така што кршење ќе се направи на начин посоодветно да ви. Слободно можете да ги споделите вашите код со нас подоцна.

   • вели

    добро да се знае, навистина, тоа не е понекогаш многу погодно да имаат парсер на ",’
    можеби тоа ќе биде добра опција за да додадете во подесувањата

    • Том вели

     Исто така има и проблем со Transposh растурање преводи на точка во бројки како 2.0 – прави бесмислен ништо користење на Веб 2.0 фразата "’ итн – може да ви направи разлика децимален број од точката од нејзиниот контекст?

     • вели

      Овој само што ќе се случи ако на дот е напишан во HTML кодот избегал. 2.0 е доволно безбедно, пауза се случува на броеви

 3. вели

  Само направи едноставна екстензија да се знае од јазикот во еден пост или страница. Можете да ги користите [долго] Скратена за оваа.

  Мора да го додадете ова кратко програмка на вашиот теми’ function.php.


  //Transposh интеграција
  функција get_curr_transposh_lang() {
  $lang = transposh_utils::get_language_from_url($_SERVER[‘REQUEST_URI’], get_option("Дома") );
  ако ($долго != “”) $долго .= “/”;
  $ lang враќање;
  }

  add_shortcode("Долго ', "Get_curr_transposh_lang");

  Transposh е одличен додаток! Кредити на авторите!

 4. techtte вели

  Дали има некој начин кога ќе се преведе на страница, кога со кликање на линкот кој го испраќа на друга страница во мојот сајт, наместо да праќаш да преведена верзија на страницата, да ти пратам на оригиналот. Ова навистина ќе ми помогне. Однапред ви благодариме.
  -techtte

 5. Bart вели

  Како можам да направам Transposh игнорира овој карактер: ‘
  Јас направив да работат за ” но може да се најде линија од кодот за да се спречи тоа кршење форма став кога ‘ се појавува.

 6. Elda вели

  Ако имам статична страната како мојот Главна страница без додатоци от на неа, Како можам сеуште нудат моите посетители можност да изберат нивниот матичен јазик?

 7. вели

  Здраво, утрово ми е инсталиран на Transposh, и јас сум многу импресиониран. Постои само еден проблем: На автоматски превод е многу slooooooow. Постојат околу 1000 мислења и 7000 коментари од мојот блог. Само да ги преведат сите од германски на англиски тоа веројатно ќе се до Божиќ. Зарем не постои начин да се направи тоа побрзо?

  • вели

   Здраво Има,

   Тоа е бавен, бидејќи веројатно нема да сакаат да прекумерна употреба на преведувачки услуги која може да резултира со привремена или трајна прекини на услугите, секогаш може да го забрза работите со одење на страниците на вашиот сајт во новиот јазик на корисникот, ќе видите дека преводот се случува доста брзо.

   Среќно

   • вели

    И, Јас разбирам – иако јас се надеваа да се направи на целата содржина на мојот блог на располагање на англиски јазик во јавниот (and to the search engines 😉 ). ОК, сепак, Вашиот додаток е најдобрата алатка за преведување знам.

    Постои и друг проблем: Тукушто се обидел да се ажурираат на WordPress 3.1.2., и ова не успеа. Системот ми вели дека не може да го копирате датотека / wp-content/languages/de_DE.mo. Кога ги видов, оваа датотека е сет 644, и системот одбива тоа се менува. Дали е можно дека овој проблем е да се направи со Transposh додаток? (За тоа што е прв пат досега не се ажурираат; проблемот се однесува на јазична датотека, и само голема промена од последното ажурирање беше тоа што ми е инсталиран на Transposh.)

    • вели

     Здраво,

     Не можам да гледам никаква врска, и јас се надградува неколку сајтови, сепак – секогаш може да се отстрани Transposh, update повторно и повторно да го инсталирате.

     Ако најдете нешто таму што е поврзано со Transposh директно ќе бидам среќен да се слушне дека.

     Среќно

  • вели

   Преводите се чуваат во табела, која не е отстранет од страна на деинсталирање, сепак – подршка е секогаш добра политика

 8. Ален вели

  На shortcodes се се фантастичен addion на приклучокот, но јас сум бидејќи две прашања со нив:

  1) Тие не чини да работат во извадоци. Мојата авто-генерирани извадоци се празни, и рачно создадени оние што не се придржуваат на shortcode правила (i. сите јазици се прикажани без оглед на “само”/”not_in”)

  2) Се чини да биде проблем кога ќе има правило што се однесува до стандардниот јазик. Така на пример, моето стандардно е англиски, плус имам италијански и француски.
  [TP not_in ="п"]Здраво[/TP] [lang = амо"п" само ="и"]Здраво[/TP]
  Ова работи како што се очекуваше во Франција (“Здраво”) и италијански (“Здраво”), туку на англиски јазик (стандардниот јазик), Јас добиете и двете, “Здраво” и “Здраво” прикажани…

  Јас сум на ВП 3.1.2.

  Јас се обидов повеќе теми, de-acticating/re-activating.

  Ве молиме, известете.

  Благодарение

  • вели

   Здраво Ален,

   Во врска со бројот 1, може да биде, ќе треба да се провери ова,

   Број 2, имате превод стандардниот јазик от?

   Жал ми е за крајот на одговорот.

 9. вели

  Дали има било какви шанси дека може да ни покаже како да се промени парсерот, така што тоа не содржи запирки (,) во својата жици ?

  Ова е навистина само прашање јас сум се соочува со овој голем додаток. Ова ќе предизвика донација веднаш (не дека јас се обидувам да потплатат некого… Но, тогаш зошто да не како тоа е навистина од суштинско значење за мојот вебсајт !).

  ТИА

  Чарлс

  • вели

   Здраво, само се отстрани запирка од последната линија на функцијата is_sentence_breaker во parser.php. Запомнете дека тоа може да предизвика стари преводи треба да се укинат. Исто така, прочитате моето мислење за донации пред да брзаат да донираат (не дека јас не сум да се подмитен)

   Среќно

   • вели

    Парсерот tweak работи како шарм. Тоа го прави многу полесно да се направи рачно преводи на текстот стрингови.

    Имам само една последното прашање да се направи приклучок работа исто како јас сакам. Дали постои начин да се прикаже различни слики во различни јазици ?

    На француски, има една изрека : “секоја работа заслужува плати”. I’ll let you use this great plugin to have it translated 😉

    • вели

     Здраво,

     Кога има волја, таму е далеку, секогаш може да генерира линк до сликата со кодот и да го користите transposh_plugin тековната јазик во оваа генерација, многу се обиделе, повеќето од нив успешно.

     • вели

      “генерира линк до сликата со кодот” ?

      Жал ми е, но јас не може да се најде начин да се разбере ова правилно. Arent сите линкови до слики во кодот ?

     • вели

      Мислев PHP код, кога ќе бидете сигурни дека излез lang како дел од името на сликата, повеќето такви промени обично се врши на образец ниво, па наместо img src =”нешто” дозволите нешто да биде нешто + тековната јазик

      Среќно

 10. вели

  Три предлози:

  Тоа ќе биде корисно ако некој може да избере дали да менувате делови на реченицата (како што е случај сега), или казна, или цела став. Во моментов, тоа не е можно да го промените редоследот на реченици или делови од него. Како различни јазици често се разликуваат во вообичаената синтакса, ова е често потребно, или барем помош, и да доведе до повеќе домот резултати.

  Јас би сакал да ги уредувате puctuation марки меѓу делови zu да се уредува.

  Обидете се да го вклучите promt Преведувач. За одредени јазични парови (f.e германско-Македонски, Германско-француската, Германско-руски, Promt е многу посилна од Бинг или Google.

  • вели

   Здраво,

   Се согласат да 1 и 2, ова е работа во тек и се покажа прилично тешко да се постигне, ќе се направи во иднина
   3. преведувачот promt нема употребливи Ајакс интерфејс, иако работата со прокси е можно, Не сум сигурен колку корисни тоа ќе биде затоа што на одреден степен на јазикот пар избор, ако повеќе луѓе ќе бараат оваа, ние ќе се стави повеќе се фокусира на тоа.

   Ви благодариме за предлози, ќе бидат среќни да слушнат повеќе

 11. вели

  Здраво,
  убава приклучок!
  Но, имам проблем
  како да се:
  -НЕ се преведе на две категории главен сајт
  -НЕ го преведе наслови на пост
  Ви благодариме за одговор.

  • вели

   Здраво,

   Ако не сакате пост наслови преведени, само заврши на the_title функција во дефиниција со no_translate класа.

   во однос категории, можете да го користите соодветни shortcode на мислења во категоријата.

   • вели

    Ви благодариме, за брзина!
    и жал ми е, но тие се самоук (кои не разбираат ништо!!)
    …Но, тоа се случува дека:
    Ако заврши на насловот така
    [амо no_translate ="и"]насловот на пораката[/TP]
    тогаш се сите напишани во списокот на работните места објавени (Не ми се допаѓа!)

    Зашто, ако јас не оваа категорија
    [амо no_translate ="и"]име на категорија[/TP]
    сите врската е напишан како!
    Што би можело да биде погрешно?

 12. вели

  Здраво,
  Жал ми е ако јас инсистирам: но јас се обидов на секој начин!!!
  Јас едноставно не може да се избегне превод на:
  – наслови на мислења
  – наслови на графичките контроли
  – главни категории
  Јас инсталирано верзија 0.7.3 да го користите shortcode, но веројатно во ред да се вклучат.
  Јас дури и се обиде да повторете го чекор по чекор она што го правите во видео: но мене ми се случува, дека насловот на пост се уште преведени.
  Помош!
  Ви благодариме за вашиот.
  Кристина

   • вели

    Здраво Боб, Ви благодариме за вашиот интерес, но исто така и со вашиот код, ништо не се случува:
    На пример, ако внесете во насловот на графичка контрола, е видлив во текот на пишувањето на кодот и насловот се уште преведени.
    На shortcode ќе работи само во внатрешноста на мислења!
    Ви благодариме за достапност…

    • вели

     Здраво Кристина,

     На shortcode не ќе работат на насловот на пораката (ограничување WordPress), вашата најдобра најпаметно ти е да се смени кодот дефиниција и заврши титули во no_translate. исто така можете да вметнете рече спојува во наслови рачно манипулирање со базата на податоци.

     Јас би сакал да знам што е употребата случај за ова точно да се види дали промените се бара да дизајн на некој начин.

     Среќно

 13. Greg вели

  Јас се обидувам да се прикаже различни YouTube видео во еден пост врз основа на јазикот се гледа.

  [lang = амо"ова е" само ="и"]Шпанската да се види ова видео[/TP]
  [lang = амо"на" само ="и"]Германците се види ова видео[/TP]
  [TP not_in ="ова е,на" no_translate ="и"]Секој друг видите е стандардно Видео[/TP]

  Речиси работи, но тоа изгледа како бубачка во првите две линии. Оние линии се, исто така, секогаш се прикажува кога стандардниот јазик се одвиваа, дури и ако стандардниот јазик не е шпански или германски. Таа работи правилно еднаш на корисникот оди на различни јазици, но барем според документацијата оние првите две линии само треба да се види од страна на корисниците на гледање шпански и германски јазик?? Предлози? Види .74

  • вели

   Здраво Грег,

   Треба да им се овозможи превод на стандардниот јазик, инаку страница не е обработена од страна на парсерот, предизвикуваат ефект гледате

   • вели

    Јас потврдувам со истиот проблем, но овозможување на преводот на стандардниот јазик, дозволувајте некој да биде во можност да се преведе на англиски, и од моето искуство тоа беше кошмар, како што некои преведувач преведени на англиски ( Главен јазик ) на својот јазик.
    зошто тоа се однесува како оваа ? било заобиколи ?

    • вели

     Здраво,

     Овозможувајќи им преведе на стандардниот јазик не треба да им се овозможи превод на главен јазик, а деловите кои се поинаку означени, можете да видите на овој сајт дека тоа е овозможено, и уште, можете да веројатно не преведе многу на стандардниот јазик.

     тоа е добро за:
     преведување коментари на стандардниот јазик
     повеќе јазични мислења
     различни содржини на овој јазик
     некои други уредни работи

     Сепак, тоа не е овозможено стандардно да се спаси ресурси и да се избегне непотребни парсирање.

     А редок случај во кој проблем ќе се спомене може да се случи е кога некој го користи шаблон кој се одбележува стандардниот јазик како различен од она што навистина е.

     • вели

      Најдов заобиколи со пишување на некои линија код во PHP :

      $tp_lang = $ globals[my_transposh_plugin]->TARGET_LANGUAGE;
      екстракт(shortcode_atts(низа("Арг’ => "Стандардно"), $atts));
      ако (isset($atts[‘only’])) {
      $само = експлодираат(",", $atts[‘only’]);
      ако (in_array($tp_lang, $само)) {
      врати do_shortcode($содржина);
      }
      } друго, ако (isset($atts[‘not’])) {
      $Не = експлодираат(",", $atts[‘not’]);
      ако (!in_array($tp_lang, $не)) {
      врати do_shortcode($содржина);
      }
      }

      не прашувај мене да коментирам, I didn’t write it 🙂

 14. вели

  Thx Офер јас навистина не може да се објасни многу добро да Cristina
  таа треба да се работи на промена директно во изворниот код дефиниција
  Исто така не можам да ја објавите на вистинската шифра поради ограничувањето формата за коментари
  Жал ми е за тоа

 15. Рајнер вели

  Ало овозмозуват,

  вашата најдобра најпаметно ти е да се смени кодот дефиниција и заврши титули во no_translate.

  Како можам да го направите тоа? Морам да исклучи една целина категорија од превод. Јас би сакал да го стори тоа во дефиниција, а не во секој пост.

  Со почит
  Рајнер

  • вели

   Здраво,

   Вие треба да додадете кодот на шаблон проверка за одредена категорија, ова не е нешто што може да обезбеди од задниот дел на главата, но тоа ќе биде нешто како if cat =="something" echo class="no_translate" во правилната место во согласност со вашата тема

   Среќно

   • Рајнер вели

    Ви благодариме овозмозуват,
    Јас не се сетив само треба различни CSS класа. Со тоа знаење е доста лесно за мене да монтирам дефиниција.

    Ви благодарам многу повторно!

 16. вели

  Имам околу 25 сопствени ленти на мојот сајт (за различни категории) и треба повеќе контроли, или краток код, да се прикаже вашите елемент во секој обичај sidebar.Will имате мулти-елемент поддршка во скоро време?

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *